24.02.2017 - 12:39
Во организација на Здружението за културна соработка „Јохан Штраус“ и под покровителство на амбасадата на Австрија во Македонија, на 11 март во...
22.02.2017 - 13:31
Точно една деценија по последниот студиски албум „La Radiolina”, славниот француски музичар со шпанско потекло Ману Чао, конечно објави три нови...
20.02.2017 - 16:02
Десетгодишната Јована Трајчевска, девојче со оштетен вид,  ја издаде својата прва стхозбирка „Тајните на моето срце“. Промоцијата се одржа во...
20.02.2017 - 15:06
Меѓународниот филмски фестивал за деца „Тинтири Минтири Филм Фест“ објави отворен повик за пријавување професионални филмови за деца и филмови...
13.02.2017 - 11:02
Македонската опера и балет соопшти дека билетите за премиерата на мјузиклот „Тајно моја“ во чест на Тоше Проески закажана за 10 март се продадени. Од...
12.02.2017 - 16:46
Македонските филмови и филмски професионалци од нашата земја и оваа година се присутни на 67-то издание на Берлинскиот филмски фестивал –Берлинале...
11.02.2017 - 09:04
По повод Празникот на фенерите, со кој се означува крајот на двонеделното празнување на кинеските новогодишни празници. Институтот „Конфуциј“ при...
08.02.2017 - 12:35
Театарот за деца и младинци од Скопје ги почна подготовките за претставата „Мачорот во чизми“. Адаптација на познатата приказна од Шарл Перо ја...