20.04.2017 - 10:19
Со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ на режисерот Бојан Вулетиќ денеска почнува јубилејното 20. издание на Скопски филмски фестивал. На програмата од...
18.04.2017 - 13:00
Филмот „Насоки“ на режисерот Стефан Командарев ќе учествува во конкуренцијата на престижната програма „Извесен поглед” (“Un Certain Regard”) на...
12.04.2017 - 10:58
Францускиот амбасадор Кристиан Tимоние, во име на претседателот на Република Франција, го одликува Луан Старова со орден Офицер од редот на Легијата...
03.04.2017 - 09:06
Над 80.000 книги на повеќе од 80 издавачи ќе бидат на продажба на 29. Меѓународен саем на книгата кој на простор од 4.000 квадратни метри во првата...
01.04.2017 - 13:51
Интензивниот и експлозивен бенд „Апокалиптика“ повторно доаѓа во Скопје, овој пат со својата досега најатрактивна турнеја со наслов „20 years of...
31.03.2017 - 13:18
Над 80.000 книги на повеќе од 80 издавачи ќе бидат на продажба на 29. Меѓународен саем на книгата кој на простор од 4.000 квадратни метри во првата...
28.03.2017 - 12:13
Од денеска до 30 март во кино „Фросина“ во Младинскиот културен центар, ќе се одржи првата Ревија на современиот грчки филм во Македонија. Ќе бидат...
24.03.2017 - 10:12
Мјузиклот „Тајно моја“ посветен на Тоше Проески вечер премиерно ќе биде изведен во Македонската опера и балет. Проектот е дел од Годишната програма...