06.02.2018 - 20:03
Во Театарот за деца и младинци, вечерва се одржа свеченост во чест на 20 години активно играње на претставата „Убавицата и ѕверот“, во режија на...
05.02.2018 - 13:40
По оставката на в.д. директорот на Македонскиот народен театар Драган Спасов-Дац, Министерството за култура за нов в.д. директор ја назначи Симона...
05.02.2018 - 12:19
Министерот за култура Роберт Алаѓозовски, претсeдателот на советот за македонски јазик, Проф. Људмил Спасов и претседателката на Комисијата за...
30.01.2018 - 17:36
Државата повеќе нема да може да ја доделува титулата национален уметник, која предвидува доживотен месечен надомест за добитниците и тоа во износ од...
30.01.2018 - 12:56
Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески на 1 февруари премиерно ќе биде прикажан на престижниот филмски фестивал во Санта Барбара,...
29.01.2018 - 10:58
Бруно Марс и Кендрик Ламар го „украдоа“ шоуто и освоија најмногу награди на 60 по ред доделување на Греми признанијата. Церемонијата на доделувањето...
27.01.2018 - 20:07
Македонската филхармонија продолжува со мисијата да нуди квалитетни музички доживувања и концерти кои не ја оставаат рамнодушна публиката, а...
25.01.2018 - 10:09
Македонија денеска одбележува 37 години од раѓањето на најголемата македонска и балканска музичка ѕвезда Тоше Проески, кој трагично загина во...