04.03.2017 - 13:05
Патувачката изложба „Континуум“ на мултимедијалниот уметник од Сан Франциско со македонско потекло Игор Јосифов денеска ќе пристигне во Битола....
26.02.2017 - 19:11
Над 1.000 маскирани од земјава и странство денеска дефилираа во центарот на Прилеп, на булеварот „Гоце Делчев“ и на плоштадот „Матодија Андонов Ченто...
24.02.2017 - 13:39
Во организација на Здружението за културна соработка „Јохан Штраус“ и под покровителство на амбасадата на Австрија во Македонија, на 11 март во...
22.02.2017 - 14:31
Точно една деценија по последниот студиски албум „La Radiolina”, славниот француски музичар со шпанско потекло Ману Чао, конечно објави три нови...
20.02.2017 - 17:02
Десетгодишната Јована Трајчевска, девојче со оштетен вид,  ја издаде својата прва стхозбирка „Тајните на моето срце“. Промоцијата се одржа во...
20.02.2017 - 16:06
Меѓународниот филмски фестивал за деца „Тинтири Минтири Филм Фест“ објави отворен повик за пријавување професионални филмови за деца и филмови...
13.02.2017 - 12:02
Македонската опера и балет соопшти дека билетите за премиерата на мјузиклот „Тајно моја“ во чест на Тоше Проески закажана за 10 март се продадени. Од...
12.02.2017 - 17:46
Македонските филмови и филмски професионалци од нашата земја и оваа година се присутни на 67-то издание на Берлинскиот филмски фестивал –Берлинале...