11.02.2017 - 10:04
По повод Празникот на фенерите, со кој се означува крајот на двонеделното празнување на кинеските новогодишни празници. Институтот „Конфуциј“ при...
08.02.2017 - 13:35
Театарот за деца и младинци од Скопје ги почна подготовките за претставата „Мачорот во чизми“. Адаптација на познатата приказна од Шарл Перо ја...
08.02.2017 - 10:16
Во „Јавна соба“ денеска ќе биде организирана гастрономска вечер на која ќе бидат презентирани најновите италијански рецепти од регионите Тоскана и...
07.02.2017 - 11:43
Во театарот „Аристон" во Сан Ремо вечерва ќе биде отворено годинешното издание на Фестивалот на италијанската песна, што ќе трае до 11 февруари. Во...
06.02.2017 - 10:37
Социјалниот центар „Дуња“ во рамки на редовната програма од Дебатното кино „Контра кадар“, вечер ќе го прикаже филмот „The Saint of Fort Washington“...
03.02.2017 - 22:09
Со звуците на најпопуларните француски шансони од Едит Пјаф, Ив Монтан, Жо Дасин, Мишел Легранд, Македонската филхармонија ќе го изведе концертот ,,...
03.02.2017 - 18:46
Тајно моја е насловот на мјузиклот посветен на нашата најголема музичка ѕвезда Тоше Проески. Организиран од Македонската опера и балет во соработка...
01.02.2017 - 18:37
Со рецитал од 24 соло песни за глас и пијано на композиторот Франц Шуберт, нашиот најпознат тенор во светот Благој Нацоски во придружба на Дино Имери...