12.10.2017 - 18:15
Второто издание на Меѓународниот филмскиот фестивал Киненова Скопје 2017свечено беше затворено вчера вечер во скопското кино Синеплекс со доделување...
11.10.2017 - 09:57
Пилот-филмот од ТВ-серијата „Сенки над Балканот“ на Драган Бјелогрлиќ, кој премиерно беше прикажан на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола, вечер ќе...
10.10.2017 - 17:35
Создавање и развој на заштитата и рехабилитацијата на лицата со попреченост  во Р.М. и отпочнување на дефектолошките студии е 37-та книга која...
10.10.2017 - 16:37
Наместо на археолошкиот локалитет „Стоби“, истоимениот фестивал на античка драма и оваа година ќе се одржи на сцената на велешкиот театар....
09.10.2017 - 17:52
Роден во Дебар 01.06.1927. Филмски работник, пропагандист, промотор на културата, поет, новинар, уредник Од 1953 до 1956 година, одговорен уредник...
09.10.2017 - 16:22
Во Сараево, на затворањето на интренационалниот театарски фестивал, беа доделени наградите на ова 57-мо издание. Меѓу добитниците е актерката Дарја...
08.10.2017 - 15:51
Познати личности од земјава ќе ги демонстрираат своите кулинарски вештини и ќе се натпреваруваат во готвење во големото тридневно Веро шоу кое ќе се...
08.10.2017 - 10:51
Александра Чичкова од Белорусија е избрана на светскиот натпревар  за Мис во инвалидска количка, прва таква манифестација што се одржа во...