01.04.2017 - 13:51
Интензивниот и експлозивен бенд „Апокалиптика“ повторно доаѓа во Скопје, овој пат со својата досега најатрактивна турнеја со наслов „20 years of...
31.03.2017 - 13:18
Над 80.000 книги на повеќе од 80 издавачи ќе бидат на продажба на 29. Меѓународен саем на книгата кој на простор од 4.000 квадратни метри во првата...
28.03.2017 - 12:13
Од денеска до 30 март во кино „Фросина“ во Младинскиот културен центар, ќе се одржи првата Ревија на современиот грчки филм во Македонија. Ќе бидат...
24.03.2017 - 10:12
Мјузиклот „Тајно моја“ посветен на Тоше Проески вечер премиерно ќе биде изведен во Македонската опера и балет. Проектот е дел од Годишната програма...
22.03.2017 - 16:21
,,Земја“  е насловот на песната на музичкиот спот кој денеска беше промовиран, како една завршница на заедничкиот проект на Стопанска банка и...
21.03.2017 - 20:40
Поетот Чарлс Симиќ од САД е добитник на наградата „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата за 2017 година. Одлуката била донесена едногласно,...
20.03.2017 - 15:46
По поставувањето на „Силјан Штркот шанца“, Македонскиот народен театар повторно со премиера на претстава за деца - „Авантурите на Аладин“ во...
15.03.2017 - 14:43
Младиот автор Давор Стојановски со романот „Собирачи на пепел“, во издание на издавачката куќа „Или-или“ од Скопје, е добитник на наградата „Роман на...