25.08.2012 - 16:32
Тропската бура Ајсак денеска го погоди Хаити, а според прогнозите ќе се придвижи кон Куба и Мексиканскиот Залив со можност да ја зафати и Флорида во...
25.08.2012 - 16:29
Четворица Швајцарци загинаа откако мал авион кој летал од Белгија кон Швајцарија се урна во источна Франциј.  Причината за несреќата не е...
25.08.2012 - 14:36
Бројот на загинати во најголемата несреќа во историјата на венецуелската нафтена индустрија во рафинеријата „Амуај“ достигна 39 лица, а повредени се...
25.08.2012 - 12:05
Републиканскиот претседателски кандидат Мит Ромни изјави дека би испратил американски сили во Сирија ако е потребно да се спречи ширење на хемиско...
25.08.2012 - 11:42
Во експлозија на гас во најголемата венецуелска рафинерија денеска загинаа седум луѓе и 48 се повредени.    Не постои ризк од нова...
25.08.2012 - 08:33
Најмалку 44 луѓе ги загубија животите и најмалку 2.000 се без дом поради поројните дождови и поплави во Нигер.    Според податоци на...
24.08.2012 - 19:13
Новиот меѓународен пратеник за Сирија Лахдар Брахими денеска во Њујорк разговараше со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун.   Тој изјавил дека...
24.08.2012 - 16:55
Вооружен напаѓач денеска изутрина започнал престрелка со полицијата пред зградата Емпајр стејт билдинг во центарот на Њујорк, при што десетина лица...