08.09.2012 - 08:55
Најмалку 80 лица загинаа во вчерашните два земјотреса што погодија планински регион во Југозападна Кина.   Во земјотресите со интензитет од 5,6...
08.09.2012 - 08:43
64 годишниот Гудвил Звелтини кој е крал на народот Зулу во Јужноафриканската Република, бара 700.000 долари за изградба на палата за својата шеста...
08.09.2012 - 08:17
Новоформираната грчка организација во САД, Хеленски американски лидерски совет (ХАЛЦ), го критикува републиканскиот претседателски кандидат Мит Ромни...
07.09.2012 - 23:30
Германската авиокомпанија Луфтханза и синдикатот кој го застапува кабинскиот персонал постигнаа договор спорот околу платите да го решат со арбитража...
07.09.2012 - 23:26
Две членки од контроверзниот руски панк бенд Пуси Рајот вчера објавиле нова видео снимка во која ја палат сликата на рускиот претседател Владимир...
07.09.2012 - 15:39
Турското крајбрежно обезбедување спаси 36 нелегални имигранти од потонат гумен чамец во морето во близина на Чанаккале, во северозападниот дел на...
07.09.2012 - 13:33
Тежиштето на светската економија се менува од Европа и САД кон земјите од регионот на Азија и Тихиот Океан, како Кина и Русија, изјави денеска...
07.09.2012 - 12:38
Спасувачки бродови од Италија и НАТО го пребаруваат денеска делот околу мал остров во близина на италијанскиот остров Лампедуза во Средоземното Море...