17.10.2017 - 13:12
Воен авион Ф18 се урна денеска при полетување во воената база во близина на Мадрид. Пилотот загина, соопшти шпанското Министерство за одбрана. Во...
17.10.2017 - 12:41
САД не ја исклучуваат можноста за директни разговори со Северна Кореја, изјави  заменикот на американскиот државен секретар, Џон Саливан. Не ја...
17.10.2017 - 12:37
Португалија од денеска е во тридневна национална жалост поради загинатите во шумските пожари. Потврдена е смртта на 36 луѓе. Во пожарите беа...
17.10.2017 - 12:26
Снежна бура ги блокира патиштата во турскиот североисточен регион Ардахан. Интензивните снежни врнежи почнаа вчера околу пладне, а во текот на...
17.10.2017 - 12:19
Апсењето на двајцата каталонски лидери, по наредба на Врховниот суд на Шпанија, осомничени за антидржавна активност, е „многу лоша вест“, изјави...
17.10.2017 - 10:06
Регионалната влада на Каталонија оцени дека одлуката на Врховниот суд на Шпанија за одредување притвор на двајца каталонски сепаратистички лидери,...
16.10.2017 - 20:35
Контроверзната новинарка Дафне Каруана Галиција беше убиена денеска со експлозија во нејзиниот автомобил, објавија светските медими. Возилото кое е...
16.10.2017 - 12:49
Бројот на загинати во големите шумски пожари што ги зафатија северо-западна Шпанија и Португалија се искачи на 30. Се претпоставува дека урганот...