16.08.2017 - 18:22
САД и Северна Кореја ја омекнуваат заканувачката реторика и се договараат за дипломатска разрешница. Севернокорејскиот лидер  доби пофалби од...
16.08.2017 - 18:18
  Скоро стотина активни пожари се уште беснеат во Грција. Најкритично е во северниот дел на Атина, на Пелопонез, Закинтос и Кефалонија. Огнените...
16.08.2017 - 12:38
Најмалку 28 луѓе загинаа, а повеќе од 80 се повредени во троен  самоубиствен напад во Нигерија. Зад терористичкиот напад стојат три жени бомбаши...
16.08.2017 - 12:34
Севернокорејскиот лидер Ким Јонг - Ун ја омекна заканувачката реторика и најави дека одлуката за напад на Гуам ја одложил. Вели дека САД ќе имаат...
16.08.2017 - 12:31
Светот не може да биде заложник на Иран и неговите закани за напуштање на атомскиот договор, порача американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли,...
15.08.2017 - 20:34
Расте бројот на загинати во катастрофалните одрони што го  погодија главниот град на Сиера Леоне, во западна Африка. Бројот на жртви се искачи...
15.08.2017 - 20:33
Иран се закани со напуштање на атомскиот договор и рестартирање на нуклеарната програма. Иранскиот претседател Хасан Рохани, денеска предупреди дека...
15.08.2017 - 20:33
Судот во Холандија отвори случај против двајца Холаѓани  обвинети во врска со скандалот со продажба на затруени јајца низ Европа.  Двајцата...