21.03.2017 - 11:32
Над илјада и сто војници на НАТО од први април ќе почнат да се распоредуваат во Полска. Станува збор за нови сили кои се одговор на руската анексија...
21.03.2017 - 11:29
Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон нема да учествува на полугодишниот состанок на министрите за надворешни работи на НАТО. Место тоа тој ќе...
21.03.2017 - 11:00
Најмалку 26 луѓе починаа од глад во регионот Џубаленд во јужниот дел од Сомалија во изминатите 36 часа, јави федералното радио на Сомалија. Акутната...
21.03.2017 - 10:25
Канаѓанката Меги Мекдонел која работи како професорка во изолираната инуитска заедница во канадскиот Арктик беше прогласена за најдобра професорка во...
21.03.2017 - 10:19
Американскиот претседател Доналд Трамп на вчерашната средба во Вашингтон со ирачкиот премиер Хајдер Ал Абади повторил дека е решен да ја уништи...
20.03.2017 - 18:48
На возраст од 101 година почина милијардерот Дејвид Рокфелер. Неговиот портпарол Фрејзер Сајтел наведе дека Дејвид починал утрово во својот дом во...
20.03.2017 - 16:26
Британската премиер Тереза Меј следната среда и официјално ќе го извести Брисел дека Велика Британија ја напушта унијата а амбасадорот на Обединетото...
20.03.2017 - 12:52
Во 20-тина различни операции во текот на вчерашниот ден во близина на бреговите на Либија, биле пресретнати и спасени речиси 3.000 мигранти, кои со...