12.10.2017 - 09:40
Шпанскиот премиер Маријано Рахој изјави дека владата во Мадрид му дала рок до понеделник на каталонскиот лидер Карлес Пучдемон да разјасни дали...
11.10.2017 - 17:33
Шпанскиот премиер Мариано Рахој побара од каталонскиот лидер Карлес Пучдемон да разјасни дали прогласил или не независност на Каталонија. Тој рече...
11.10.2017 - 12:33
Шпанскиот премиер Маријано Рахој побара од каталонската регионална Влада да се изјаснат дали формално прогласиле независност, пред Мадрид да...
11.10.2017 - 11:16
Кинеското МНР апелираше  до сите страни да покажат воздржаност за Северна Кореја, откако  два бомбардера Б-1Б на американската армија...
11.10.2017 - 11:01
Во пожарите во Калифорнија кои се шират со голема брзина, досега загинаа 17 луѓе, 150 се водат како исчезнати и уништени се околу 1.500 објекти,...
11.10.2017 - 10:59
Шпанската Влада претпладне ќе има состанок на кој ќе одлучи за одговорот до обраќањето на Пучдемон во каталонскиот парламент. „Каталонскиот лидер...
10.10.2017 - 21:14
Ги почитувам резултатите од референдумот, но прво ќе барам решение преку преговори со Шпанија, изјави лидерот на Каталонија Карлес Пучдемон во...
10.10.2017 - 19:32
По едночасовно доцнење, почна говорот на каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон  во регионалниот парламентот. Очите на светот се вперени во него, во...