10.10.2017 - 19:32
По едночасовно доцнење, почна говорот на каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон  во регионалниот парламентот. Очите на светот се вперени во него, во...
10.10.2017 - 12:46
Карлес Пучдемон пред голем предизвик. Лидерот на Каталонија се соочува со силни притисоци пред неговото клучно обраќање во парламентот. Пучдемон...
10.10.2017 - 09:55
Најмалку 10 лица загинаа во пожарите што зафатија најмалку три окрузи во американската сојузна држава Калифорнија. Според локалните власти во...
10.10.2017 - 09:52
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров го предупреди својот американски колега Рекс Тилерсон дека Вашингтон ризикува да испровоцира...
10.10.2017 - 09:49
Апсењето на соработник на конзулатот на САД во Истанбул е „обид на некои турски официјални лица да ја поткопаат соработката меѓу Турција и САД“,...
10.10.2017 - 01:17
Британската премиерка Тереза Меј денеска пред парламентот рече дека нејзината влада се подготвува и за можноста за неуспех на преговорите со ЕУ. Меј...
09.10.2017 - 12:31
Каталонија ќе го примени законот за референдум, кој повикува на прогласување независност доколку референдумот покаже дека мнозинството гласачи се за...
09.10.2017 - 12:29
Христијанско-демократската унија на германската канцеларка Ангела Меркел, по десетчасовните преговори зад затворени врати со своите сојузници од...