25.11.2016 - 11:46
Британската стартап компанија AirSelfie Holdings изработи џебен дрон AirSelfie за снимање на фотографии или видеозапис од воздух, којшто е тежок...
10.11.2016 - 12:40
Аномалиите во текот на бременоста влијаат врз подоцнежните образовни постигнувања на децата, се наведува во истражување на шведски научници објавено...
28.10.2016 - 15:10
Фармацевтската компанија Hoffmann - La Roche („Рош“) за стручната јавност го промовираше лекот со кој се постави нов стандард во вкупното преживување...
29.09.2016 - 13:30
На светскиот саем за автомобили во Париз, Mercedes-Benz го претстави новото електрично возило со автономија од 500 км и ја објави новата стратегија...
07.03.2016 - 08:10
Реј Томлисон, американски програмер заслужен за постоење на и-мејл комуникацијата, почина на 74-годишна возраст, јави денеска Би-Би-Си.  ...
07.03.2016 - 08:01
На Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) денеска ќе биде отворен седмиот меѓународен натпревар за роботика и вештачка...
27.01.2016 - 13:40
Mercedes-Benz во Македонија е најпосакуван премиум бренд со најмногу продадени возила меѓу конкурентите во 2015-та година.   Mercedes-Benz во...
28.09.2015 - 18:57
Американската вселенска агенција (НАСА) денеска соопшти дека на Марс има вода и тоа не само во замрзната, туку и во течна состојба.   - Марс не...