16.05.2015 - 19:16
Американски научници во соработка со армијата на САД прозведоа нов метал што не потонува во вода, објавиja „Мејл он Лајн“.   Материјалот, кој...
29.04.2015 - 10:45
Рускиот вселенски брод Прогрес, кој треба да достави гориво и храна до Меѓународната вселенска станица е во опасност, бидејќи има потешкотии со...
22.04.2015 - 13:07
Во последното издание на Глобалниот извештај за информатичка технологија на Светскиот економски форум Македонија е рангирана на 47-мо место од вкупно...
19.04.2015 - 17:41
Патики и велосипед кои генерираат електрична енергија за полнење батерии е првонаградената идеја за подигнување на свеста на граѓаните и борбата...
16.04.2015 - 14:41
Светската компанија ХТЦ го промовира својот најнов претставник од ХТЦ Оне серијата, новиот ХТЦ Оне М9.  Моделот го промовира паралелно во сите...
09.03.2015 - 11:37
Од Абу Даби, во Обединетите арапски емирати денеска полета авион на сончева енергија во прв обид да ја прелета Земјата.    Пилотите Бертран...
21.11.2014 - 11:41
Американската вселенска агенција НАСА подготвува нов проект со кој сака да ја надмине мисијата „Розета“ на Европската вселенска агенција (ЕСА)....
13.11.2014 - 19:32
Вселенската сонда „Филе“, која испиша историја со тоа што за прв пат направи слетување на комета, почна да ги испраќа и првите фотогорафии од...