27.03.2014 - 15:53
Американската социјална мрежа „Фејсбук“ ја презеде компанијата „Окулус“ која се занимава со изработка на очила за виртуелна реалност, за сума од две...
16.03.2014 - 12:05
Кинескиот гигант за интернет трговија Алибаба (Alibaba) потврди дека се подготвува да излезе на берзата во САД.   Тоа ќе биде најважната...
09.03.2014 - 19:11
Пред 25 години, Интернетот беше само идеја на еден непознат информатичар. Од тогаш стана глобален феномен, кој ги промени животите на милиони луѓе....
21.02.2014 - 15:37
Австралијанците имаат најбрз мобилен интернет на светот, со просечна даунлоад брзина на 4 џи мрежата. Тоа е одлична брзина од 24,5 мегабита во...
13.02.2014 - 14:26
Лабораторијата „Касперски“ откри мрежа за кибер шпионажа наречена „Маска“, која дестувала седум години и нанела голема штета во триесетина држави ,...
31.01.2014 - 10:27
Американската компанија „Јаху“ ги информира своите корисници дека нејзиниот систем за електронска пошта бил цел на хакерски напад, при кој се...
24.01.2014 - 20:04
Популарната апликација за „Андроид“, „Вајбер“, која овозможува бесплатни разговори и размена на бесплатни пораки, доби нова надградба која носи...
23.01.2014 - 20:03
Kомпанијата „Моторола“ најави дека планира да создаде паметен телефон, кој ќе се продава по цена од само 50 долари, што е околу 2200 денари. Ова...