05.06.2017 - 09:32
Црна Гора и официјално станува 29 – та членка на НАТО. Ова е значајно за Алијансата затоа што сега го контролира целиот јадрански брег. Како што...
04.06.2017 - 18:34
Црна Гора утре официјално ќе биде примена во НАТО, на церемонија што ќе се одржи во американскиот Стејт Департмент. Црна Гора станува 29- тата членка...
04.06.2017 - 11:01
Во Хрватска утрово во седум часот се отворени околу 4.500 избирачки места, на кои осум жупании и Град Загреб, кој има статус град-жупанија, 54...
03.06.2017 - 20:11
Словенија и Хрватска денеска најавија дека ќе продолжат да работат за зачленување на земјите од Западен Балкан во ЕУ, со што би се придонело за...
03.06.2017 - 18:49
Претседателот на Косово, Хашим Тачи, вели дека кризата во регионот и натаму продолжува, а главен извор на проблемите е Србија, која, според него ,се...
03.06.2017 - 16:39
Еден од главните советници на турскиот премиер Бинали Јилдирим, Бирол Ердем е уапсен денеска под обвинение за поврзаност со движењето на исламскиот...
03.06.2017 - 11:04
Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај изјави дека САД треба да се вклучат во дијалогот меѓу Приштина и Белград. Европа...
02.06.2017 - 11:31
Недостиг на централно планирање и координација, взаемно изземање на надлежностите и отуство на институција со контролни функции во управувањето со...