07.03.2017 - 16:03
Европската унија ќе остане ангажирана за Западен Балкан и ќе ги исполни ветувањата, наведува претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск во...
07.03.2017 - 14:59
Албанскиот претседател Бујар Нишани во Бујановац бил пречекан со голем билборд на кој е ликот на албанскиот претседател и порака на албански јазик....
07.03.2017 - 12:51
Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека Србија мора да ги зајакне своите Вооружени сили и превентивно да има подготвена армија. „Тоа не значи...
07.03.2017 - 10:53
Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас по вчерашниот Совет за надворешни работи на ЕУ изјави дека кусо се разговарало за прашањето со...
06.03.2017 - 12:00
За распадот на СФРЈ најмногу жалат жителите на Србија и на БиХ, се наведува во книгата Стратегија на симболичната изградба на нации во држави од ЈИЕ...
06.03.2017 - 11:24
Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини изјави дека Западен Балкан има сила да ги победи постоечките...
06.03.2017 - 10:55
Над 14 илјади лекари и 28 илјади медицински сестри ја напуштиле Романија во периодот 2009-2015 година, пишува денеска весникот „Путерја“, кој се...
06.03.2017 - 10:27
Неколку илјади лица се собраа на протестен марш низ улиците на Букурешт со цел да изразат поддршка на Антикорупциската комисија и барајќи да „нема...