05.08.2017 - 12:32
Нови графити со закани по живот за шефот на косовската држава, Хашим Тачи и првиот човек на Исламската верска заедница, Наим Трнава, се појавија во...
04.08.2017 - 10:59
Откако новиот парламентарен состав вчера не успеа да избере претседател на косовското Собрение, Косово се соочува со потенцијална политичка криза....
03.08.2017 - 10:13
Жена на возраст од 90 години е првата жртва на вирусот Западен Нил во Грција годинава, соопшти Центарот за контрола и превенција на болести (КЕЛПНО...
01.08.2017 - 10:24
Потпретседателот на Соединетите Американски Држави, Мајк Пенс, денеска попладне ќе пристигне во Подгорица каде што утре ќе учествува на средбата на...
31.07.2017 - 12:08
Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави дека единствено трајно решение во дијалогот со Косово е разграничување на тоа што е српско и тоа што...
31.07.2017 - 09:54
Од синоќа беснее пожар во шумски регион од областа Евританија, во централна Грција, јави весникот „Катимерини“. Според грчките власти, огнот се...
30.07.2017 - 12:14
Западот продолжува да замижува пред фактот дека западниот Балкан и натаму претставува буре барут, изјави поранешниот словенечки претседател Милан...
30.07.2017 - 10:07
Најмалку 27 лица се повредени синоќа кога автобус се преврте кај местото Ровни во близина на српскиот град Ваљево, јави Танјуг. Според полициски...