25.11.2012 - 09:31
Неколку стотици демонстранти „вооружани“ со домати, пиперки и други зеленчук се собраа синоќа пред Парламентот на Бугарија, извикувајќи "Мафија", "...
25.11.2012 - 09:08
30 дена притвор добија Фатмир Лјимај и уште тројца негови соборци од поранешната ОВК, соопшти Еулекс.   Поранешниот командант на ОВК и пратеник...
24.11.2012 - 20:55
Седум бунтовници од Курдската работничка партија беа убиени ноќеска за време на борби со турската армија на југоисток во Турција, јави Анадолија....
24.11.2012 - 15:00
Токсиколошки анализи на посмртните останки на поранешниот турски претседател Тургут Озал кој почина во 1993 година, покажале присуство на четири...
24.11.2012 - 10:26
По ослободителните пресуди за хрватските генерали Анте Готовина и Младен Маркач, мал е бројот на оние кои веруваат дека пресудата за Рамуш Харадинај...
24.11.2012 - 10:04
Во голема полициска акција во Србија уапсен е поранешниот министер за земјоделство Саша Драгин, на сопственикот на консултантската куќа „Цес Мекон”...
23.11.2012 - 19:31
Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле денеска изјави дека исплатата на новата транша финансиска помош за Грција нема алтернатива....
23.11.2012 - 13:24
Хрватскиот генерал Анте Готовина, кој беше ослободен минатата седмица од Хашкиот трибунал по обвиненија за воени злосторства за време на операцијата...