29.07.2012 - 09:06
Во Романија утрово почна референдумот на кој граѓаните треба да одлучат дали шефот на државата Трајан Басеску ќе биде сменет, откако Собранието...
29.07.2012 - 08:49
Унгарскиот конзервативен премиер Виктор Орбан со критика до Европската комисија поради нејзиното управување со светската криза.    "Треба...
27.07.2012 - 18:28
Српската Влада на премиерот Ивица Дачиќ денеска е избрана со мнозинство гласови во Парламентот.  За новиот кабинет со јавна прозивка гласаа 142...
19.07.2012 - 11:35
Експлозијата на аеродромот во Бургас во која загинаа осум луѓе, а 30 се повредени била предизвикана од бомбаш смоубиец, соопшти бугарскиот министер...
17.07.2012 - 11:53
 Пожар избувна во 42-катна зграда со луксузни апартмани Полат Тауер, во центарот на Истанбул, соопштија агенциите. Не се познати причините за...
15.07.2012 - 09:19
Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун, пред посетата на регионот на Западен Балкан, изјави дека мисијата на ОН на Косово (УНМИК) и...
05.07.2012 - 08:57
Три шумски пожари, од кои едниот делумно е совладан, беснеат на грчкиот остров Родос. Огнената стихија избувна во близина на населено место на...
04.07.2012 - 17:39
 Во поплавите кои ги предизвикаа поројните дождови во северниот дел на Турција загинаа најмалку девет луѓе, меѓу кои четири деца, а 21 се...