30.07.2012 - 08:40
Трајан Басеску останува претседател на Романија откако вчерашниот референдум, што го распиша новата романска влада во намерата да го симне од власта...
29.07.2012 - 11:39
Скандал во бугарскиот парламент за време на седницата за нападот во Бургас. Сослушувањето на министерот за внатрешни работи Светан Цветанов,...
29.07.2012 - 09:06
Во Романија утрово почна референдумот на кој граѓаните треба да одлучат дали шефот на државата Трајан Басеску ќе биде сменет, откако Собранието...
29.07.2012 - 08:49
Унгарскиот конзервативен премиер Виктор Орбан со критика до Европската комисија поради нејзиното управување со светската криза.    "Треба...
27.07.2012 - 18:28
Српската Влада на премиерот Ивица Дачиќ денеска е избрана со мнозинство гласови во Парламентот.  За новиот кабинет со јавна прозивка гласаа 142...
19.07.2012 - 11:35
Експлозијата на аеродромот во Бургас во која загинаа осум луѓе, а 30 се повредени била предизвикана од бомбаш смоубиец, соопшти бугарскиот министер...
17.07.2012 - 11:53
 Пожар избувна во 42-катна зграда со луксузни апартмани Полат Тауер, во центарот на Истанбул, соопштија агенциите. Не се познати причините за...
15.07.2012 - 09:19
Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун, пред посетата на регионот на Западен Балкан, изјави дека мисијата на ОН на Косово (УНМИК) и...