05.12.2017 - 12:55
Нетфликс соопшти дека последната шеста сезона од ТВ серијата „Куќа од карти" ќе се снима следната година, но без главната ѕвезда - Кевин Спејси, кој...
02.12.2017 - 13:00
Во САД е родено првото бебе од трансплантирана матка, соопшти болницата во Тексас во која е родено бебето. Жената, која е родена без матка, се породи...
01.12.2017 - 11:18
Астероид 3200 Фаетон наскоро ќе пролета на нашата планета доволно блиску што Центарот за помали планети Меѓународната унија на астрономи го...
30.11.2017 - 13:58
Секоја година милиони туристи доаѓаат во Њујорк за да ја дочекаат Новата година, a една од причините е волшебниот изглед на овој град за време на...
30.11.2017 - 10:49
Германскиот град Нердлинген, во  Баварија, за првпат се споменува во деветтиот век, и изграден е во кратер на вулкан широк 26 кiлометри. Но,...
29.11.2017 - 14:25
Истражувачи од Универзитетот Нортвестерн и од националната лабораторија Аргон од Чикаго, со употреба на современа технологија се обидуваат да „ја...
27.11.2017 - 10:13
Претставничката на Јужноафриканската Република, Деми-Ли Нел-Питерс, ја освои титулата „Мис Универзум", на синоќешната гала свеченост којашто годинава...
21.11.2017 - 14:24
Маж во Москва, се опијанил и паднал од прозорецот од деветти кат во зградата каде живее, а потоа се вратил во неговиот стан, повикал полиција и...