Новинар: Владимир Тевчев

Ревизија: Без парите од државниот буџет партиите тешко ќе можат да опстанат

Малкумина граѓани знаат дека финансиски ги поддржуваат и оние партии, кои не им се омилени. Пари на членови и симпатизери на ВМРО ДПМНЕ завршуваат во касата на ...

Белгиски бизнисмен одново испрати понуда за „Ван Хол“

Се враќа во игра бизнисменот кој претходно се откажа од купувањето на белгиски Ван Хол. Белгискиот претприемач Гвидо Думареј, чија Думареј груп даде понуда за ...

Железница слави век 151 години постоење, долговите се трупаат, возови и пруги нема

Додека властите се фалат со инвестиции во железницата, возовите во земјава се се поретки, а патници има се помалку. Граѓаните се жалат на неточноста на возовите, ...

Банкротираше автомобилскиот гигант Ван хол во Белгија - фабриката во Македонија ќе се проширува

Банкротираше Ван Хол. Ова денеска е официјално објавено во белгиските медиуми, без информации што ќе се случи со македонската фабрика на оваа компанија за ...

Пендаровски: Имаме опозиција која сака да не врати назад за повторно Македонија да заглави и да не влезе во ЕУ

Можам да ве погледнам во очи и да не се засрамам, оти се што ветив пред пет години, исполнив, рече претседателскиот кандидат на СДСМ Стево Пендаровски на митингот во ...

Што се случува со странската компанија „Ван Хол“ во земјава?!

На принуден одмор се поголем дел од вработените во фабриката за автобуси Ван Хол, откако компанијата се соочува со банкрот во својата матична земја – Белгија. ...

Театарски фестивал на популарни претстави „5-ре“

Вечерва во Велес се спушта завесата на третото издание на театарскиот фестивал на популарни претстави „5-ре“. Публиката виде шест претстави, од кои и една ...

Јовески тврди дека ги презел сите дејства за случајот со злоупотреба на пари од европската програма

Обвинителството ги презеде сите истражни дејства и навреме покрена обвинение за злоупотребата на пари од програмата Еразмус плус, тврди поранешниот јавен ...

Македонија треба час поскоро да се адаптира на глобалниот минимален данок на добивка од 15%

Триесет милиони евра годишно од даноци може да загуби државата, ако не се адаптира на новиот глобален минимален данок на добивка од 15 отсто, кој Меѓународната ...

Владата си зададе нов рок - до крајот на 2026 година треба да се изгради автопатот Кичево-Охрид

Владата одреди нов краен рок до крајот на 2026 година за изградба на автопатот Кичево – Охрид. Автопатот првично беше предвиден да биде готов до 31 декември 2023 ...