Новинар: Тим 24

Вечерва приведен криумчар на мигранти, пронајдени 11 лица од Сирија

Денеска (02.10.2023) околу 19 часот на регионалниот пат Стојаково-Богданци, полициски службеници од РЦГР Југ- ПС за ГП и ГН Богородица го лишиле од слобода М.С. (63) од ...

Трајкова за ТВ 24: Секој пензионер сам да пресмета колку изнесува процентот на усогласувањето и тоа е голема правна сигурност за пензионерите

Станка Трајкова од Сојуз на здруженија на пензионери во емисијата 24 анализа рече дека се работи за процентуално зголемување, односно за улосгласување на пензиите ...

Ристески за ТВ 24: Оваа власт ги турка пензионерите во сиромаштија

Петар Ристески од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа рече дека ставот на партијата е дека оваа власт ги турка во сиромаштија пензионерите. - Ако очекувавме ...

Тренчевска за ТВ 24: Денес имаме методологија која гарантира постојан раст на пензииите

Министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска во емисијата 24 анализа рече дека пензиите се зголемиле според податоците од Државниот завод за ...

Краткометражниот филм „Мавера" вечерва премиерно и на "Ѕирни"

Краткиот независен филм „Мавера” кој премиерно се прикажа на ИФФК "Браќа Манаки" влезе во официјална селекција на петтото изданије на Скопскиот фестивал ...

Спасовски на средба со Македонскиот полициски синдикат: Партнерството со МПС вроди со реализација на пет зголемувања на платите на вработените за 6 години

Денеска (02.10.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски оствари работна средба со раководството на Македонскиот полициски синдикат, репрезентативниот ...

На ЕСС презентиран Планот за фискална одржливост и поддршка на економскиот раст: политики, препораки, мерки и индикатори

На денешната седница на Економско-социјалниот совет со кој претседава министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска се дискутираше за Планот за ...

Формирана стручна комисија за лекувањето на 24-годишникот кој почина во Битола

Од страна на ДСЗИ поради наглото влошување на состојбата на пациентиот сметаат дека е потребно формирање на стручна комисија. Формирана е стручна комисија која ќе ...

Албанската опозиција со услов за уставните измени

Пратениците од албанската опозиција велат дека нема да предложат ниту евентуални уставни измени доколку не се смени и формулацијата во уставот за албанскиот ...

Пациенти болни од рак се жалат дека нема дел од биолошката терапија, министерот Меџити негира

Пациенти болни од рак се жалат дека во моментов нема дел од биолошката терапија. Министерот за здравство негира и тврди дека станува збор за новодијагностицирани ...