Новинар: Горазд Чомовски

Трилинг - Ќе се изгласат ли уставните промени и покрај противењето на ВМРО-ДПМНЕ?

Чија беше идејата за измени на Кривичниот законик и зошто беа експресно усвоени? Дали Груевски би се вратил во Македонија? Зошто пропаднале разговорите Заев - ...

Вечерва во Трилинг

Измените на Кривичниот законик му ЈА отвори можноста  на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски да се пресмета со екс премиерот Груевски  затоа што сo измените ...

Трилинг - Kој кого сака да спаси со измените на Кривичниот законик?

Во новото издание на Трилинг гостуваат главниот уредник на македонската редакција на Дојче Веле Борис Георгиевски, Маја Васева мајка на дете со Даунов синдром, ...

Трилинг - Дали Пендаровски би го амнестирал екс премиерот Груевски?

Зошто претседателот Пендаровски без двоумење го потпиша указот за измените на ? Дали измените се македонска шлаканица за Брисел и релативизирање на ...

Претседателот Пендаровски гостин во “Трилинг”

Зошто претседателот Пендаровски без двоумење го потпиша указот за измените на Кривичниот законик? Дали измените се македонска шлаканица за Брисел и ...

Трилинг: Се загрозува ли македонскиот идентитет со уставните измени?

Не ја пропуштајте последната епизода на Трилинг за оваа сезона. Во новото издание на Трилинг интервјуа со Сирил Бомгартнер, амбасадор на Францијa, Ана Чупеска, ...

Во „Трилинг“ вечерва францускиот амбасадор Сирил Бомгартнер

Невозможна е промена преговарачката рамка, ниту пак постои простор за наметнувње на нови услови на патот кон ЕУ порачува францускиот амбасадор.   Сирил ...

Трилинг: Уставните измени влегоа во Собрание, ќе го обезбеди ли власта потребното мнозинство?

Во Трилинг одново разговараме за жешките политички теми. Освен уставните измени кои влегоа во собраниска процедура ќе разговараме и за тоа дали се отвора широк ...

Трилинг: Уставните измени влегоа во Собрание, ќе има ли власта потребно мнозинство?

Откако уставните промени нема да бидат изгласани  во парламентот, на оваа влада нема да и преостане ништо друго освен да си поднесе оставка и веднаш да бидат ...

Трилинг - Дали за прифаќање уставни измени треба лидерство и визионерство?

Во новото издание на „Трилинг“ се дискутира за актуелните политички прашања. Вечерва ќе гостуваат министерката за одбрана Славјанка Петровска, писателот, ...