Новинар: Сунаи Сабриоски

Крвава ноќ на „Пластичарска“

Амар Исмани е пејачот кој синоќа кобно ја заврши својата музичка кариера. Неговите фанови се простуваат, на социјалните мрежи може да се прочита дека Исмани бил ...

Се ронат бисерите на старата велешка архитектура

Полека но сигурно се ронат бисерите на старата велешка архитектура. Ова културно наследство неповратно исчезнува од силуетата на градот. Меѓу куќите во кои сѐ ...

Прегласувањето, втора политичка сила во земјава по освоени гласови е СДСМ со вкупно 154.444 гласови

Заврши една рунда, почнува друга. Во оваа нова трка влегуваат двата доскорешни партнери,СДСМ и ДУИ, односно Коалиција за европска иднина предоводена од СДСМ и ...

Мерсиха Шукри: Како во медицината така и во музиката секој ја бара својата искра на животот

Мерсиха Шукри е првиот студент по харфа во Македонија, и прв дипломиран харфист на факултетот за музичка уметност во Скопје. Својата лична харфа ја купува дури по ...

Врховниот судија Наќе Георгиев изведен пред судија на претходна постапка по што е во притвор

Судијата од Врховниот суд Наке Георгиев е изведен пред судија на претходна постапка како дел од процедурата која треба да ги потврди наводите на истрагата поради ...

ОЈО покрена истрага против две лица за противзаконито влијание

Основното јавно обвинителство отвори истражна постапка против активен врховен судија и уште едно лице за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело ...

Ден на македонските пожарникари

„На овој ден, во 1836 година за прв пат се појавува организирана служба за противпожарна заштита на територијата на Македонија. Со текот на годините, таа ...

Кои се трите пратеници кои ќе ја засилат коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ?

„Успешно консолидиравме 61 пратеник“ оваа реченица од изјавата на идниот мандатар, Христијан Мицкоски предизвика лавина реакции и шпекулации кои се тие 3 ...

Закани за претседателката на Уставен суд Добрила Кацарска

На приватниот паркинг, каде што претседателката на Уставен суд си го паркира возилото било пронајдено, како што велат од МВР, импровизиран кревет и кујнски нож кој ...

Што е причината за „слободниот пад“ на УКИМ на листата на центарот за рангирање на светски универзитети?

Најстариот универзитет во земјава рангиран на 1990 место, исто како и лани, ова го покажува Центарот за рангирање на светски универзитети. Ректорката на УКИМ, Биљана ...