Новинар: Енџи Николоска

Од возило на брза помош се истовараат столчиња за казино во Тетово

Амбулантно возило се користи за превоз и растовар на столови за потребите на казино во Тетово. Уште еден скандал поврзан со здравството во Тетово. Видеото, кое го ...

Рашела Мизрахи предложена за претседател на анкетната комисија за случајот онкологија

Собраниската комисија за избори и именувања го утврди составот на анкетната комисија која ќе треба да лоцира политичка одговорност за случајот со Клиниката за ...

Окрупнува поддршката за интерпелација на републичкиот обвинител Љубомир Јовевски – се приклучи и Левица

Окрупнува фронтот за поддршка на интерпелацијата за работата на Републичкиот јавен обвинител Јовески.  Пратениците на Левица, Апасиев и Крмов, се приклучија ...

Во Македонија се уште има фирми со непријавени работници но, тие се поохрабрени па пријавуваат

Околу 10 900 извршени инспекциски надзори, од кои 1500 претставки по иницијативи на работниците за првите шест месеци од годинава. Поднесени се и 7 кривични пријави за ...

Во 2022 година во Македонија се пријавени 680 случаи на семејно насилство врз жени

Извршени вкупно 18 убиства врз жени за последните четири ипол години.. Според статистиките на МВР, најмногу убиства при семејно насилство се извршиле минатата ...

Државниот пазарен инспекторат казни и затвори повеќе ланци на големи маркети во Скопје и Струга

Затворени пет големи ланци на маркети, но казнети вкупно седум маркети-во вкупна вредност од скоро 70 000 евра, во Чаир, Тафталиџе, Кисела Вода, Бутел како и во Струга и ...

“Чекална“ во Скопје - 30 години чекање за реформи, стандарди, вредности

Се чекаат реформи, правда, подобар стандард, квалитетно здравство и образование, вредности, подобар живот. Три децении македонскиот граѓанин е чекач. И за основни ...

Ристоска: Измените на Кривичниот законик ги доживувам како навреда на сите професионалци

Измените на КЗ влијаат на културата на неказнивост која се протежира изминатите години-обвинителството е ставено пред тешка и неблагодарна задача. Имаат кратки ...

Судската и обвинителска администрација стапува во генерален штрајк од 27ми септември

Шест месеци никако да дојдат до преговори од судската администрација. Шест месеци неуморно бараат реализација на нивните барања- на потег се надлежните релеватни ...

Ново рочиште за случајот „Титаник“

Уште едно рочиште за случајот „Титаник“ и денеска беа сослушани сведоци кои ги потврдија веќе дадените искази. Следното рочиште е закажано за втори октомври. ...