Новинар: Михајло Донев

Наќе Георгиев и Антонета Димовска избрани за членови на Судскиот совет

Судиите Наќе Георгиев и Антоанета Димова официјално нови членови на судскиот совет откако комисијата за избор да ги потврди прелиминарните резултати од ...

Избор на двајца нови членови на Судски совет

Судиите бираат членови на судскиот совет - двете испразнети места се очекува денеска да бидат пополнети, а гласањето започна утрово во осум часот во повеќе градови ...

Државата ќе му плаќа по 5000 денари дневно на Верушевски за 344 дена во притвор

Државата ќе му исплати 1,7 милиони денари отштета на Зоран Верушевски за притворот во случајот Пуч, пресече Врховен. Ова значи дека Врховен делумно го усвои ...

Арбитража

Речиси 1,5 милијарди евра тежат осум арбитражни постапки каде државата е тужена пред меѓународните институции во периодот од 2017 година па досега, информираше ...

Скопските градоначалници вечерва се мобилизираат, градот почна да се чисти

Скопските градоначалници се мобилизираа, со помош на механизација од другите градови. - Граѓаните се оставени на пеколни температури да ја трпат миризбата, и да ...

Скопје се „дави“ во ѓубре, никој не превзема ништо

Метрополата закопана во ѓубре, контејнерите преполни, ужасна миризба на сите страни. Четврти ден вработените на Комунална хигиена штрајкуваат и не го собираат ...

Агелер: Нашата „инвестиција“ во напредокот на судството за жал не даде очекуван „поврат“

Нашата инвестиција во напредокот на судството не ги даде очекуваните резултати – ова го изјави американската амбасадорка во земјава Анџела Агелер, упатувајќи ...

Не се знае кога Кривичен ќе расправа за засметување на притворот во случајот на Јанакиески

Ова што му се случува на Миле Јанакиески е неправда, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, зборувајќи за поранешниот министер за транспорт и врски и ...

Осум години затвор за поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски

Осум години затвор за поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски одлучи Кривичен. Покрај Рашковски, осудителни затворски казни од три до пет ...

Осум години затвор за Рашковски за случајот „Софтвери“

Поранешниот генерален секретар на владата Драги Рашковски е осуден на затворска казна од осум години за случајот Софтвери, а за виновни се прогласени и ...