Новинар: Александра Митрева

Д-р Николов за ТВ 24: По пандемијата за трипати е зголемен бројот на срцеви удари

Бројот на срцеви удари е зголемен за трипати по Ковид-пандемијата, вели началникот на одделението за кардиологија во клиничка болница-штип, доктор Сашко Николов, ...

24-годишно момче од Цапари почина по 10 часа од хоспитализацијата во битолската болница

Причина за смртта кај 24-годишното момче од битолското село Цапари, кое вчера почина во Битолската болница е десеминирана интраваскуларна коагулација, покажа ...

Три грозоморни убиства за едно деноноќие во Македонија

За два дена, три жртви. Ново грозоморно убиство денес ја потресе Македонија, по вчерашното двојно убиство во Гевгелија. Утринава свирепо е убиена 46 годишна жена во ...

Опасен пестицид откриен во македонски пиперки увезени во Хрватска

Забранет пестицид е откриен кај македонски пиперки кои биле увезени во Хрватска. Од Агенцијата за храна и ветеринарство ја потврдија информацијата и оттаму велат ...

Протест на пензионерите – побараа повисоки пензии и оставки

Меѓународниот ден на пензионерите – 20-ти Септември, одбележан со протест пред Влада, или како што го нарекоа, Протест за преживување и праведност. Револтирани и ...

Штипската онкологија без лекари и можност да препишува посложени терапии

Штипската Клиничка болница бара вработување на дваесетина лекари и медицински персонал. Откако во август беа вработени 16 лица, директорот Ален Ѓеорѓијев вели ...

Скратен надоместокот на дел од децата со нетипичен развој, Тренчевска ги повика родителите да поднесат жалба

Скратениот додаток од 6.000 денари на дел од децата со Даунов синдром ја разбуди јавноста и институциите за потребите на децата со попреченост. Родителите се децидни ...

Дијабетичарите спасот го бараат кај Народниот правобранител

Девет месеци доцнат ветените глукомери и лентите за редовна контрола на шеќерот во крвта, а нема ниту сензори за деца. Голготата на лицата со дијабет никако да ...

Пензионерите продолжуваат со протести и не отстапуваат од нивните барања

  Жешка есен во најава на сите полиња во државата, сведоци сме на секојдневни протести, народот е загрижен и исплашен, како ќе се преживее годинава, но додека ...

За 2.000 работни места во „Бехтел и Енка“ се пријавиле 360 кандидати, почна изградбата и на делницата Прилеп - Битола

Ќе има ли кој да ги гради патните коридори 8 и 10д? Дека е мал интересот за работа за конзорциумот „Бехтел и Енка“ покажува бројката на досега пријавените 360 ...