Новинар: Иле Петревски

Грејната сезона прдолжува до 30-ти април

Грејната сезона ќе продолжи до 30ти април, вели за ТВ 24 Марко Бислимовски претседател на Регулаторната комисија за енергетика. Веќе од утре корисниците на парно ...

Македонија треба да избегнува нови задолжувања, бидејќи фискалниот простор е се потесен

Се потесен е просторот на земјава за нови задолжувања. По забележките на дел од меѓународните финансиски институции, и дел од домашните експерти и организации ...

Војната на Блискиот исток засега не предизвика ценовни шокови кај горивата

Нападот на Иран врз Израел засега не предизвика ценовни турбуленции на горивата во Македонија. Цените на дериватите кои ги користи Регулаторна комисија за ...

Екс-разузнавачот Грујевски приведен, па пуштен од Интерпол Хрватска

Хрватското оделение на Интерпол го уапси поранешнјиот разознавач и началник на петта управа Горан Грујевски, но за кратко време судот во Хрватска го ослободил. ...

Во економските програми на партиите зголемени плати и пензии, изградба на автопатишта, и различни даночни концепти

Повисоки плати и пензии, зголемена социјална помош, повеќе субвенции за земјоделците, реализација на капитални проекти, изградба на училишта, болници, и останати ...

Извештајот на Светска банка уште една потврда за тоа дека економијата е во втор план

Извештајот на Светска банка е нова потврда дека економијата и натаму не е помеѓу приоритетите на носителите на политики во Македонија. Тоа што земјава е сместена ...

СБ предвидува: Македонија со намал економски раст во регионот

Македонија и годинава ќе биде закована на дното по остварувањето на економскиот раст во однос на земјите и регионот. Проблематична е и инфлацијата, цените во ...

Опозицијата обвинува дека достигна 405 милиони евра, финансии велат се е под контрола

За 130 отсто е зголемен буџетскиот дефицит во првиот квартал годинава во споредба со првите три месеци од ланската година. Буџетската дупка за само три месеци е ...

Мартовска инфлација од 4%

Во март годинава во однос на истиот месец лани трошоците на живот се зголемени за четири отсто. Најновиот извештај на Државниот завод за статистика покажува дека ...

Синдикатите алармираат дека се злоупотребувала администрацијата на сите нивоа за учество на партиски митинзи

Вработени во јавниот сектор добивале закани дека доколку не се вклучат во предизборните активности ќе добијат отказ од работа, обвинуваат од Конфедерацијата на ...