Болидот на Мерцедес се расипа по само еден круг на тестовите во Формула 1

Болидот на Мерцедес се расипа во текот на првиот ден од претсезонските тест трки во Формула 1, објави прес-службата на германскиот тим на Твитер.

Проблеми во преносот беа пронајдени на машината. Се известува дека тимот ќе инсталира нова кутија на болидот, по што ќе може да продолжи со тестирање.

Пилотот на тимот Валтери Ботас помина само еден полн круг зад воланот на болидот, без да го одреди времето.

Претсезонските тестови на Формула 1 се одржуваат од 12 до 14 март во Бахреин.