Борисов се вакцинираше и се пожали на привремената бугарска влада
Foto

Борисов се вакцинираше и се пожали на привремената бугарска влада

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов и членови на неговата партија ГЕРБ се вакцинираа. Имунизацијата беше пренесувана во живо на Фејсбук профилот на Борисов.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, поранешниот премиер на Бугарија не доби коронавирус и рече дека има антитела, но сака да биде пример за луѓето.

Тој додаде дека се обезбедени сите вакцини и луѓето имаат избор. Тој ја искористи приликата велејќи дека вакцинацијата е првата обединувачка тема. Тој најави дека вакцинацијата треба да биде опционална и ги повика сите што гласаа за ГЕРБ да одат на вакцинација – 650.000 луѓе не се малку луѓе. Заедно со Борисов, вакцинирани се поранешните министри за внатрешни и енергетика на Бугарија, Младен Маринов и Делјан Добрев и поранешниот вицепремиер за европски фондови, Томислав Дончев. На прашањето дали имал поплаки од лекар по примањето на првата доза на вакцината, Борисов рече дека има жалби за привремената бугарска влада.

0 Коментари

Остави коментари