Историски подвиг на Роналдо - најмалку 20 гола во 12 сезони во низа
Foto

Историски подвиг на Роналдо - најмалку 20 гола во 12 сезони во низа

Фудбалерот на Јувентус, Кристијано Роналдо постигна гол синоќа на натпреварот од 25. коло на италијанскиот шампионат против Специја (3:0). За него, овој погодок беше 20-ти сезонава во Серија А.

Триесет и шестгодишниот Португалец стана првиот играч во историјата на фудбалот кој постигнал најмалку 20 гола во националната лига во 12 последователни сезони.

Претходно, Роналдо играше за Реал Мадрид, Манчестер јунајтед и Спортинг Лисабон.

0 Коментари

Остави коментари