Папата Франциск во тридневна посета на Грција

На покана на претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу, папата Франциск од денеска е во тридневна посета на Грција, а освен средбите што ќе ги има во Атина, ќе го посети и прифатниот центар за бегалци и мигранти на островот Лезбос, јави дописничката на МИА од Атина.

За време на посетата, грчката престолнина ќе биде под драконски безбедносни мерки, со ангажирани 3.500 полицајци и забрана за одржување на секаков вид протести и собири.

Папата, утрово на атинскиот аеродром ќе пристигне од Кипар, а ќе биде пречекан од шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, по што ќе се упати во претседателската палата.

Во текот на денешниот ден ќе се сретне со претседателката, со премиерот, со поглаварот на ГПЦ, додека пак утре наутро заминува за Лезбос, каде што ќе остане неколку часа и ќе ги посети бегалците сместени во прифатниот центар во Митилини.

Сè уште нема информации дали, исто како и за време на неговото патување на островот во 2016 година, ќе земе во Ватикан бегалци, баратели на азил.