Економија

Компаниите кои оствариле екстра профит претходните години за време на кризата со енергетика ќе бидат обврзани да платат дополнителен данок

Компаниите кои оствариле екстра профит претходните три/четири години за време на кризата со енергетика ќе бидат обврзани да платат дополнителен данок, пари кои ќе ...

Греењето во Скопје ќе биде исто за сите потрошувачи, од 6 до 22 часот и внатрешна температура меѓу 20 и 21 степен

ЕСМ спроведе промени во системот на греење на град Скопје за стандардизирање и изедначување на греењето, односно исти услови за сите потрошувачи - 62.000 домаќинства, ...

Растат каматите на кредитите

Каматните стапки кај банките растат. Тоа е очекувано со оглед на растот на основната каматна стапка од страна на Народната банка, која, пак, го диктира растот на ...

Кралот Чарлс III нема да биде на банкнотите на австралискиот долар

Кралот Чарлс III нема да биде на новата банкнота од пет долари во Австралија, објави централната банка на земјата. Новиот дизајн ќе им оддаде чест на „кутурата и ...

Маричиќ: Нови 53 милиони евра за Северна Македонија од ЕУ за инвестиции во енергетиката и животна средина

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил објави дека од страна на Европската комисија на Северна ...

Поевтинува дизелот, цените на бензините остануваат исти

Цената на дизел горивото ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од ноќеска на полноќ се намалува за 2,5, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за два денара за литар, одлучи ...

И таткото на министерот Бочварски влезе во бизнисот со електрична енергија

Нова фирма велгува во бизнисот со струја, зад неа стои таткото на минсиерот за транспорт Благој Бочварски, Венцислав Бочварски. Според податоците се работи за ...

Почнува изградбата на гасоводот меѓу Србија и Бугарија

Денеска официјално почнуваат работните активности за изградбата на гасниот интерконектор помеѓу Србија и Бугарија. Изградбата на гасоводот ќе почне на бугарска ...

Втор ден на Годишната конференција

Денеска се одржа вториот дел од Годишната конференција „Година на нови можности“. На првиот панел посветен на енергетиката, се обрати премиерот Димитар ...

Енергетски експерти: Инвестирањето во обновливи извори ќе ја зголеми енергетската независност на земјата

Трендот на намалување на цената на струјата во земјава ќе продолжи, па граѓаните и во втората половина од годината ќе добијат поевтинување, тврди министерот за ...