Економија

Бесими: Деветтиот пакет антикризни мерки ќе се финансира од Буџетот за 2023 и 2024, средствата се планирани

Мерките од деветтиот пакет антикризни мерки кој денеска беше презентиран во Владата е предвиден во Буџетот за 2023 и во Предлог-буџетот за 2024 година и тие нема да се ...

Ковачевски: Со новиот деветти пакет мерки од 662 милиони евра, продолжуваме да ги помагаме најранливите, компаниите и економијата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска одржа прес-конференција на која што го презентираше деветтиот пакет ...

Од први декември почнува мерката за државна помош - 662 милиони евра за широк опфат на повеќе категории лица

Деветтиот пакет антикризни мерки предвидува 26 мерки а тие тежат 662 милиони евра. Владата го објави новиот пакет помош за граѓаните и компаниите. Според планот на ...

133 производители на храна ќе добијат грантови до 10.000 евра

Денес министерот Николовски ќе ги додели 133 договори за грант поддршка до 10.000 евра за набавка на опрема за производство, на малите производители на храна од ...

Поевтинуваат бензините и дизелот

Новата цена на литар еуросупер БС - 95 ќе изнесува 79,5 денари, 81,5 денари на еуросупер БС - 98, а 76,5 денари на еуродизел БС (Д-Е V). Поевтинува и мазутот М-1 НС, за 0,256 денари, ...

Ковачевски: Пензиите ги зголемивме на историско ниво, има 100 милиони евра повеќе за 2024 и антикризни мерки

„Оваа Влада покажа како се зголемуваат пензиите на системски начин. Донесовме решение за зголемување на пензиите, два пати во годината, согласно растот на ...

Инспектори од УЈП го чешлаат работењето на кавадаречки Еуроникел

Управата за јавни приходи го тресе работењето на кавадаречки Еуроникел индустри. Проверува дали се точни податоците во документацијата, со која компанијата бара ...

Битиќи: Административците да не очекуваат дека доколку се скратат платите на функционерите, тие пари ќе завршат кај нив

Вработените во јавниот сектор да не очекуваат дека доколку се скратат платите на функционерите, тие пари ќе завршат кај нив. Ова на граѓаните кои со месеци ...

Со 13 милиони евра, пари од државниот буџет ќе се подобруваат условите за живеење на локално ниво

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, заедно со министерот за локална ...

Нов пакет на мерки за граѓаните

Над 400 000 граѓани, пензионери,  ученици, студенти, самохрани родители, ќе бидат опфатени со антикризните мерки треба да бидат усвоени утре на седница на Владата, ...