Економија

ЕБОР: Македонската економија годинава со раст од 2 отсто, догодина 3%

Се стопија очекувањата за повисок економски раст годинава. Според новите прогнози на Европската банка за обнова и развој оваа година ќе заврши со раст на БДП за 2 ...

По „граѓанската“, ќе се издава и „зелена“ обврзница во износ од 10 милиони евра

По граѓанската се издава и зелена обврзница. Во буџетот треба да се слеат 10 милиони евра. На граѓаните и фирмите се нуди камата од 4,75%. Оваа обврзница е наменска, за ...

Големо прегурупирање на банкарскиот сектор – Комерцијална банка и Стопанска банка - Битола пред спојување?

Комерцијална банка АД Скопје и Стопанска банка АД Битола ги разгледуваат можностите за нивно присоединување. Од двете банки денеска соопштија дека клучно за ...

Се најавуваат нови мерки за „амортизирање на инфлацијата“

Од денеска стартува мерката на Владата за намалување на цените и на безалкохолните пијалаци, негазираните и газираните, минералната вода и пивото. Оваа мерка ...

ЕБОР: Македонската економија годинава со раст од 2 отсто

Северна Македонија годинава ќе забележи раст на Бруто домашниот производ (БДП) од 2 отсто, а во 2024 од 3 проценти, прогнозира Европска банка за обнова и развој (ЕБОР) ...

Бислимоски: РКЕ е институција која 20 години е отворена за соработка и се грижи за правата на потрошувачите

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска слави јубилеј – 20 години од почетокот со работа. Актуелниот претседател Марко Бислимоски, кој ...

И безалкохолните пијалаци со „гарантирана цена“, се очекува намалување на цените до 30 проценти и стабилизирање на инфлацијата

„Гарантираната цена“ која веќе се применува кај повеќе од 50 производи од пекарската, млечната и месната индустрија, од денеска ќе важи и за безалкохолните ...

Одбележување на Светскиот ден на туризам

Во организација на Министерството за економија денеска во Скопје ќе биде одбележан Светскиот ден на туризмот. На одбележувањето ќе се обратат државниот секретар ...

Битиќи во Вашингтон: Размената на стоки со САД бележи нагорна линија, потенцијалот на соработката ќе расте уште повеќе

Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, ...

Во Македонија се уште има фирми со непријавени работници но, тие се поохрабрени па пријавуваат

Околу 10 900 извршени инспекциски надзори, од кои 1500 претставки по иницијативи на работниците за првите шест месеци од годинава. Поднесени се и 7 кривични пријави за ...