Економија

Бислимоски: Секретаријатот на ЕЗ треба да даде зелено светло за државна помош за енергетски проекти кај нас

Во време на енергетската криза не спасуваше ТЕЦ Неготино и блоковите во РЕК Битола што се стари 40 години и струја даваше ТЕ-ТО по насока од Влада за пониски цени. ...

Ангеловска-Бежоска: Западен Балкан има понизок БДП за 18 проценти поради помала вклученост на жените

Малата инволвираност на жените во општеството не значи само загуба за самите жени, туку значи загуба за целото општество. Согласно спроведена анализа на Светската ...

Бислимовски: Ако државата гради во енергетика, страв ми е од корупција

Ако можела и сакала државата до сега ќе изградела енергетски капацитети, вели претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски во ...

Рекордни цени на какаото низ светот, можно ново поскапување на чоколадото

Светските цени на какаото достигнаа нови рекорди, а причина за тоа е сушата која ги оштети посевите во Западна Африка. Цената на какаото на њујоршкиот пазар вчера ...

МЗШВ: Започнува исплатата на субвенциите за сточарско производство

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги информира сточарите, дека започна исплатата на субвенциите за сточарско производство. Од страна на ...

Министерството за економија ќе додели ваучери за туризам од 18.000 денари за работници со ниски приходи

Министерството за економија согласно Програмата за поддршка на домашен туризам за работници со ниски приходи во 2024 година ќе доделува потврди-ваучери за одмор на ...

ССМ уште еднаш повика да се преиспита пресудата со која им се одзема синдикалната зграда

Од Сојузот на синдикатите на Македонија и денеска реагираат на пресудата од Врховниот суд за одземање на имотот со кој располагаше Синдикатот, односно ...

УПОЗ со ултиматум до Бесими да потпишат колективен договор

Вработените во министерството за финансии бараат од Фатмир Бесими веднаш да го потпише колективниот договор со кој сите вработени ќе добија повисоки плати откако ...

Бектеши: Треба да се репреговара со еден од четирите стратешки инвеститори во делот на енергетиката

Министерот за економија Крешник Бектеши смета дека треба да се репреговара со еден од вкупно четирите стратешки инвеститори во делот на енергетиката за кои ...

Среброто станува се поскапо, може да го надмине златото и да го достигне највисокото ниво во последните 10 години

Оваа година цените на среброто би можеле да бидат највисоки во последните 10 години. Според извештајот на Американскиот институт за сребро, постои можност ...