Економија

ДЗР: Потрошени стотици милиони евра, а на националниот гасовод не му се гледа крајот

И после 13 години, изградбата на магистралните гасоводи не е целосно завршена и дел од нив не се ставени во употреба, а потрошени се стотици милиони евра, ...

Што се случува со странската компанија „Ван Хол“ во земјава?!

На принуден одмор се поголем дел од вработените во фабриката за автобуси Ван Хол, откако компанијата се соочува со банкрот во својата матична земја – Белгија. ...

ССМ на протест: Жолт картон за судиите во Врховен и закана за тужба во Стразбур

Започна синдикалната пролет со протестен марш од седиштето на Сојузот на синдикати на Македонија познат како Работнички дом до Врховниот суд каде се донесе ...

Нови цени на горивата, поевтинуваат дизелот и екстра лесното масло за домаќинството

Дизелот и Екстра лесното масло за домаќинството од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар по литар, цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за ...

Предизборно политичарите се сетија на економијата

Предизборно политичарите се сетија на економијата. Програмите кои ги најавуваат за следните четири години се полни со ветувања за проекти кои ќе го подобрат ...

Чиполоне: За поголем економски раст потребно е зголемување на реалните плати

Реалните плати во ЕУ мора да се зголемат доколку сакаме трајно економско зајакнување и поголема стапка на раст на економијата, смета членот на Извршниот одбор на ...

Приоритети на економијата пред изборите

Подршка и развој на приватниот сектор и на економијата. Ковачески и Азески денеска на заедничка маса на тема за економските приоритети за земјата. Заклучија дека ...

Надворешниот долг на Македонија 4,5 милијарди евра!

Народната банка објави дека нето надворешниот долг на Македонија лани изнесувал речиси 4,5 милијарди евра. Тоа се близу 33 проценти од проценетиот бруто домашен ...

Чоколадото станува луксуз

На светските берзи расте цената на какаото. Големите компании кои проиозведуваат чоколади се соочуваат со потреба од зголемување на цената на 100 грамското ...

Битиќи и Деспотовски: Kреираме развој со поддршка на инвестиции на домашни и странски компании

Можностите за инвестиции и поддршка од државата особено за домашните компании, идни мерки како и презентација на примери на македонски компании кои со поддршката ...