Економија

ЕК: Бугарија се уште не ги исполнува условите за влез во еврозоната

Бугарија не ги исполнува целите за ценовната стабилност туку само три од критериумите од Мастрихт за влез во еврозоната, се наведува во извештајот на Европската ...

Државна ревизија: Не се почитуваат рокови за градење, пропаѓаат европски пари, се плаќаат казни

Државниот завод за ревизија утврди низа слабости во управувањето со капиталните инвестиции и со ЕУ фондовите. Проекти се влечат по една деценија и никако да се ...

Дополнувањето на Законот за енергетика дадено на натамошна постапка

Собранието денеска го даде на натамошна постапка предлогот за измени на Законот за енергетика, чија целе е намалување на цената на струјата од 1 јули. За законот ќе ...

Анкета на Стопанска комора: Централната и локалната власт барале мито од приватниот бизнис

Се бројат на прсти компаниите кои пријавиле корупција, плашејќи се да не пропадне бизнисот или пак водејќи се со помислата дека системот нема ништо да реши и во ...

Догодина ќе почне да се гради парк со 55 ветерници кај Радовиш и Штип

55 нови ветерници ќе бидат дел од новиот ветерен парк, кој во втората половина од идната година ќе почне да го гради Алказар Енерџи. На вториот ден од новата Влада, ...

Мицкоски: Инвестицијата од 500 милиони долари на Алказар Енерџи во ветерен парк е најголема во регионот

Alcazar Energy Partners, водечкиот инвеститор во обновливи извори на енергија во пазари во развој, го објави почетокот на инвестицијата на најголемиот парк на ветерници во ...

Почнува собраниската постапка за дополнување на Законот за енергетика за да се намали цената на струјата од 1 јули

Собранието денеска ќе ја одржи 8. седница на која на дневен ред се верификација на мандат на пратеници и Предлог на закон за дополнување на Законот за енергетика, по ...

Од ноќеска на полноќ горивата поскапуваат од денар и пол до два и пол денари за литар

Од ноќеска на полноќ горивата поскапуваат од денар и пол до два и пол денари за литар. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), цената на ...

Министрите на ЕУ официјално одобрија 8 приоритети на ЕИБ

Министрите на ЕУ, кои се состанаа како Одбор на гувернери на ЕИБ во петокот на 21 јуни, формално го поддржаа Стратешкиот патоказ на Групацијата ЕИБ, којшто поставува ...

Потрошувачката кошничка нешто над илјада евра

Континуираниот раст на трошоците за храна на домаќинстават продолжува и во јуни. Не едно четири члено семејство му се потребни 22 илјади денари за да ги купи ...