Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Македонија Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Може ли државата да стави контрола врз цените во приватните болници за време на пандемијата?


Најмладиот пациент со тешка клиничка слика од коронавирусот има само 19 години. Третиот бран покоси стотици луѓе, заболуваат се помлади пациенти. Ќе издржи ли преоптоварениот здравствен систем? Смртноста во Македонија останува меѓу највисоките во Европа и светот. Каде е проблемот? Во терапијата, капацитетите, знаењето или статистиката? Конечно почна посериозна вакцинација во земјава. Контроверзите кон вакцините и отпорот кон имунизацијата се зголемуваат. Има ли решение за крај на пандемијата?

На Светскиот ден на здравјето, во тешка здравствена криза разговараме со докторите Злате Мехмедовиќ и Петар Атанасовски.


Војска, полиција, вработени во медиуми и во специфични јавни сектори, од денеска вакцинација со руски „Спутник“. Дневно на ниво на државата ќе се имунизираат по 4.000 луѓе. Во тек  вакцинацијата и со „АстраЗенека.“ Каков е одзивот за вакцинација? Колку и кога имунизацијата ќе стане барикада за ширење на коронавирусот? Притисокот врз болниците во земјава расте. Измина најцрната недела - 263 починати од Ковид 19. Расте бројот на новозаболени. Каде е крајот на третиот бран на пандемијата? Каква е состојбата со пациентите во болниците? Зошто регистрираме зголемен број на починати? Што се случува во другите градови во земјава.?Потребни ли се нови мерки?? 

Директни вклучувања од Кавадарци, Штип, Куманово. Гостуваат доктор Арбен Зибери, доктор Ален Георгијев директор на клиничка болница Штип, доктор Снежана Захариева директорка на општа болница Куманово, доктор Диме Коцев директор на општа болница Кавадарци.


Вакцината „АстраЗенека“ контроверзи непознаници. Колку е сигурна, зошто се стопираше вакцинирањето во Македонија за луѓе под 60 години? Илјадници Македонци се вакцинираа во Србија со „АстраЗенека“. Дали треба да продолжи таа операција. Србија, сепак за оваа вакцина дава зелено светло.

Гости: доктор Мери Киријас, Институт за имунологија, доктор Владимир Ристовски - Ковид центар „8 Септември“, доктор Харис Бабачиќ, лекар - истражувач на „Каролинска институт“ во Шведска, Ана Радоњиќ - Македонка која се вакцинираше во Србија, Никола Коџабашија од Лондон - во Британија нормално тече вакцинирање со „АстраЗенека“.


Се одложи пописот, правилна или погрешна одлука? Дали причините лежат во пандемијата или политиката? Се скараа и претседателот Пендаровски и министерот Филипче дали е срамно што македонски граѓани мораа да се вакцинираат во Србија. Срам за државата или чин на солидарност. Заменик помошникот државен секретар Палмер упати остри пораки кон власта и опозицијата, што сакаат да кажат Американците.

Дебата со поранешните пратеници, Драган Данев, Павле Богоевски и екс-претседателот на ЗНМ и новинар Насер Селмани


Се повеќе пари за земјоделството, се понезадоволни земјоделци. Тутутунари, лозари, оризопроизводители, градинари, секоја нова откупна сезона со стари проблеми. Се раскинуваат договори за закуп на земјоделско земјиште. Кој не го почитува договореното, земјоделците или државата? Што се случи со ветувањата за планско производството? Дали ковид 19 кризата дополнително го разори земјоделството? Ќе поскапи ли храната? Земјоделец - бизнисмен или акробат во професијата?

Соочување на аргументите меѓу Аријанит Хоџа, министер за земјоделство, Тони Максимов, претставник на оризопроизводители, Ристо Велков, Сојуз на синдикати, Струмица, Менде Стомнароски, Сојуз на тутунари, Никола Шалев, Федерација на земјоделски синдикати, Свети Николе.


Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: 

Во последните 24 часа се направени 1.405 тестирања, а регистрирани се 303 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 195, Прилеп – 28, Куманово – 17, Гостивар – 14, Тетово – 8, Кавадарци – 7, Велес, Штип и Неготино – по 6, Струга и Кичево – по 3, Струмица и Гевгелија – по 2, Охрид, Кочани, Ресен, Радовиш, Дебар и Пробиштип – по 1 лице. 

Регистрирани се 1169 оздравени пациенти од: Скопје – 532, Прилеп – 78, Кавадарци – 63, Куманово – 58, Неготино – 47, Велес – 44, Гостивар – 42, Штип – 36, Тетово и Битола – по 34, Кочани – 22, Гевгелија – 21, Крива Паланка – 19, Делчево и Берово - по 14, Струмица - 13, Свети Николе, Валандово и Богданци - по 11, Ресен – 9, Дебар – 8, Кичево, Радовиш и Македонски Брод – по 7, Крушево и Демир Хисар - по 5, Пробиштип, Демир Капија и Пехчево – по 4, Кратово и Дојран – по 2, Охрид – 1. 

Пријавени се вкупно 41 починато лице: 16 од Скопје (34г,41г,50г,60г,64г,65г, 3 лица на 67г., 69г,70г, 71г,72г, 77г, 80г и 86г), по 5 пациенти од Прилеп (43г, 2 лица на 67г, 71г и 78г) и Велес (44г,66г,70г,74г и 81г), по 3 пациенти од Куманово (2 лица на 78г и 79г), и Неготино (60г, 74г и 79г), по еден пациент од Струга (22г), Берово (50г), Гевгелија (60г), Виница (62г), Штип (63 г), Струмица (64г), Гостивар (72г), Кочани (80г), и Дебар (85г). Од починатите лица, сите се починати во болнички услови, освен еден кој е во домашни услови. 

Направени се 1.405 тестови преку: ИЈЗ-207, ЦЈЗ Скопје-38, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-33, Жан Митрев (Филип Втори)-208, Авицена-0, Биотек-190, Систина-360, лабораторија Лаор–0, Синлаб-30, Ремедика-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 337. 

Досега во земјата се направени вкупно 616.862 тестирања на Ковид-19. 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 127.240, бројката на оздравени пациенти е 105.524, на починати е 3.716, а бројот на активни случаи изнесува 18.000. 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: 

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 56944, активни 9143

Прилеп 6933, активни 1030

Куманово 6683, активни 773

Тетово 6223, активни 545

Гостивар 4475, активни 452

Велес 4379, активни 650

Кавадарци 4367, активни 685

Битола 4258, активни 622

Штип 4195, активни 398

Охрид 4052, активни 732

Струмица 3193, активни 313

Струга 2644, активни 208

Кочани 2207, активни 217

Кичево 1962, активни 150

Неготино 1892, активни 397

Гевгелија 1777, активни 373

Свети Николе 1248, активни 105

Крива Паланка 1044, активни 92

Ресен 982, активни 148

Радовиш 877, активни 104

Дебар 848, активни 44

Делчево 835, активни 85

Берово 811, активни 98

Пробиштип 672, активни 87

Виница 592, активни 59

Валандово 494, активни 66

Крушево 430, активни 133

Богданци 399, активни 70

Демир Капија 349, активни 78

Кратово 326, активни 29

Демир Хисар 320, активни 41

Македонски Брод 292, активни 30

Пехчево 226, активни 26

Македонска Каменица 201, активни 8

Дојран 110, активни 9


Дали блокадата на Собранието од страна на македонската и албанската опозиција е легитимна? Политичка борба или се изневерува довербата на граѓаните? Дали пратениците треба барем да влезат во сала и да гласаат за да ја заработат својата плата, или е доволно само да влезат во собраниската зграда? Со апсењата на Сашо Мијалков и Орце Камчев владата промовира цврсто владеење со правото, но случајот со Драги Рашковски дава друга слика. Има ли право и правда?

Дебатираа со политичките аналитичари Ненад Јовановиќ и Сотир Костов.


Народните избраници никако да се соберат на работа, блокирана работата на Парламентот, заглавени закони, собраниската агенда празна. Спикерот  Џафери без кворум нема да свика седница, ги праша неговите колеги - дали си ја заработуваат платата?

Пратениците од власта и опозицијата со меѓусебни обвинувања кој ја блокира, а кој не работата на Собранието? Дали граѓаните ќе можат уште некој месец да издржат без пари или законот за државјанство ќе ги остави сити?

Дебатираа шефовите на пратеничките групи, Јован Митревски од СДСМ, Никола Мицевски - ВМРО-ДПМНЕ, Арбр Адеми од ДУИ и Скендер Реџепи од Алијанса на Албанците.