Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии Емисии

Ударни вести

Колку е опасен британскиот сој?


Во ек на пандемијата пред самиот почеток на вакцинацијата, вчера се случи и еден несекојнеден политички настан, во кој лидерите на партиите се согласија за сите точки кои беа предмет на нивните разговори. За многумина изненадување, за други не, а за трети резултат на напорите од дипломатските претставници.

Гости беа Ѓулистана Марковска, Исмет Рамадани и Зоран Димитровски


Додека криминалците се претставуваат себеси како жртви, политиката се обидува да ги окупира судските процеси, опозицијата обвинува за селективност и изживување. Направи ли системот грешки во чекори при апсењето на Камчев, предавањето на Мијалков, бегството на Груевски? Двајца од неколкуте најмоќни бизнис политички фигури во последната декада се зад решетки, по 4 години од смената на власта, почна ли да функционира правдата и правото во Македонија.

Во 24 Отворено со Гордан Калајџиев, Ване Цветанов, Александар Тортевски и Богданчо Гогов.


Планот на Љубчо Георгиевски за решавање на спорот со источниот сосед - историски пуч или реал-политика на 21 век. Софија во предизборна треска во обид да ги искористи македонските политички препукувања. Скопје консензуално ги одби поентите на поранешниот македонски премиер. Македонската нација пред предизвик за одговор. Кој ќе излезе како победник во спорот меѓу Бугарија и Македонија?

Во 24 Отворено тв дуел - Љубчо Георгиевски и Петар Богојески.


Темата за прочистување на правосудството која ја наметна сегашниот премиер Заев уште како опозиционер е една од најчесто зборуваните теми, тема која задира во сржта на ова општество. Зошто нема правда? Дали е достапна? Дали тефтерчињата и сваровски судството се минато? Зошто реформите со години тапкаа во место? Дали иднината носи подобри денови во услови кога десетици предмети од минатото се уште чекаат ревизија, при евидентни докази за политички монтирани или мотивирани случаи? Селективната правда не е правда и кога секојдневните нови случаи ја набилдаа сликата за македонија како коруптивна земја на досега највисокото место. Се прашуваме дали имаме добар модел за расчистување?

Гости беа министерот за правда Бојан Маричиќ, Натали Петровска од Коалицијата „Сите за правично судење“ и новинарот Васко Маглешов.


Од милениумските цели за еднаквост правда и развој до „Јавна соба“, партиски вработувања и распарчени перспективи - сите погледи кон претседателот, ќе стане ли вистинско засолниште за граѓаните кога политичките актери не можат да испорачаат резултати?

Растечка перцепција за корупцијата, пописот како поле за политичко жонглирање, Бугарија кочничар за целите на Македонија.

Дали Пендаровски ја напушта лажната политичка еквидистанца кон Заев и Мицкоски, Ахмети и Села, за да се сврти кон реалните проблеми на оние кои го бираа.

Интервју со Претседателот Стево Пендаровски.


Дали ќотекот стана секојдневна лекција на улицата и начин за пресметка меѓу послабиот и посилниот? Кој е угнетен, а кој угнетува? Дали законите станаа празно слово на хартија? Тенка е линијата меѓу редот и анархијата кога секој ја зема правдата во свои раце. Полициската  бруталност наспроти насилството врз полицијата. Политичка подобност или квалитет за влез во полициските редови. Каква полиција имаме таква е државата.

Во 24 анализа дебатираа министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, Елвис Шаќири од Ромалитико и претставник на Аваја, универзитетската професорка Мирјана Најчевска и претседателот на македонскиот полициски синдикат Маријан Кицев.


Речиси еден месец по гласањето на новата влада комплетиран и вториот ешалон во власта. Предложените кадри главно од коалициските партнери. Кој влезе, а кој извиси на заменичкиот воз? Што ќе донесат промените во партиското јадро на опозициската ВМРО-ДПМНЕ? Дали Мицкоски ќе успее да ја бетонира својата позиција или само ќе го разгори огнот на незадоволството во своите редови?

И на надворешен план, тектонски размрдувања. Земјава цврсто решена да стане просперитетна европска демократија. Меѓународната заедница дава поддржувачки сигнали за почетокот на пристапните преговори како еден од врвните приоритети на германското претседателство со ЕУ.

Непопустливост кон идентитетските прашања ги лутат Брисел и Берлин. Дали и што ќе прифати ЕУ како перцепција за историските вистини. Во отврено дебатира Сафет Бишевац, Љубиша Николовски и Алберт Муслиу.


Апсурди на македонската корона криза. Се функционира, само училиштата останаа затворени. Кога и дали ќе почнат учениците да одат на училиште? И најважното, како ќе се одвива наставата. Подготвени ли се професорите за онлајн предавања? Што од тоа ќе добијат учениците? Дали најавениот комбиниран модел е однапред осуден на неуспех?

Во 24 Отворено, со Мила Царовска, министерка за образование, Јаким Неделков од СОНК, Леона Крстевска Симеонова од здружението на средношколци и Мирјана Јовановска Стојановска, психолог.


Во екот на најголемата закана на општеството, коронавирусот дебатираме со Владо Бучковски, Љубомир Фрчкоски и Алберт Муслиу за превентивата, мерките кои се преземаат и дали треба да се прогласи вонредна или кризна ситуација.