Авто-мото трки

Хамилтон: Се гледам со Мерцедес до последните денови од мојот живот, како Стирлинг Мос

Луис Хамилтон сака да ги следи стапките на Сер Стирлинг Мос. Четирикратниот вицешампион во Ф1 и веројатно најголемиот возач во историјата, кој нема титула, беше ...

Мик Шумахер ќе биде резервен возач на Мекларен

Синот на легендарниот Михаел Шумахер, Мик, во новата сезона наместо тест возач на Мерцедес, сепак ќе има шанса како резервен во тимот на Мекларен.  Двата ...

Кинеското ГП откажано во 2023 година поради политиката на нулта толеранција за Ковид

Трката во Формула 1 за Големата награда на Кина ќе биде откажана четврта година по ред, јави „Би-би-си“. Последен пат Формула 1 трка се одржа во Шангај во 2019 ...

Најавена самоуправувачка „Хонда“ со вграден „Сони плејстејшн 5“

Јапонските компании „Сони“ и „Хонда“ размислуваат да вградат конзола „Плејстејшн 5“ во претстојниот нов електричен самоуправувачки автомобил ...

ФИА го одложи објавувањето на финансиските извештаи на тимовите во Формула 1 за 10 октомври

Меѓународната автомобилистичка федерација (ФИА) го одложи објавувањето на финансиските извештаи на тимовите во Формула 1 за понеделник, 10 октомври. Ова се должи ...

ВИДЕОЛОТАРИЈА КАСИНОС АВСТРИЈА СПОНЗОР НА МОТОЦИКЛИСТИЧКИ ШАМПИОН ХРИСТИЈАН БУЗАЛКОВСКИ

Видеолотарија Касинос Австрија со спонзорство од 2.500,00 евра го поддржа македонскиот мотоциклистички шампион Христијан Бузалковски за учество на БМУ Европскиот ...

Леклер: Ферари мора да се обиде да се врати на брзината што ја покажавме на почетокот на сезоната

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, по резултатите од холандското Гран при, призна дека тимот треба да се подобри, бидејќи сега на болидите на Скудерија почнува да им ...

ГН на Холандија: Ферстапен ќе стартува од пол – позицијата

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, ќе стартува од првото место на утрешната трка во Формула 1 за Големата награда на Холандија, откако беше најбрз на денешните ...

Биното: Ред Бул веќе неколку трки е побрз од Ферари

Извршниот директор на формула 1 тимот Ферари, Матија Биното откри што мисли за неимпресивната брзина на нивните болиди на вчерашната трка за Големата награда на ...

Ауди влегува во Ф1

Германскиот автомобилски гигант Ауди ќе дебитира во Формула 1 во 2026 година како производител на мотори, најави денеска извршниот директор на компанијата Маркус ...