Авто-мото трки

ГН на Австрија: Ферстапен четврти пат по ред најдобар во квалификациите

Актуелниот двократен светски првак во Формула 1, Холанѓанецот Макс Ферстапен (Ред Бул), четврта трка по ред ќе стартува од полпозицијата што ја обезбеди ...

Ферстапен супериорно триумфираше на Големата награда на Монако

Актуелниот светски првак Макс Ферстапен во доминантен стил триумфираше на денешната трка во Формула 1 која по дождливо време се возеше низ  улиците во ...

Васер: Ферари ќе го ажурира болидот на секоја трка до крајот на сезоната

Извршниот директор на Ферари, Фредерик Васер, зборуваше за стратегијата за надградба на болидот, која неговиот тим ќе ја следи во текот на сезоната. - Немаше да ...

Ферари е подготвен да му понуди на Хамилтон договор од 50 милиони долари

Седумкратниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон може да ја продолжи кариерата во Ферари. Договорот на британскиот возач со Мерцедес истекува на крајот на 2023 ...

Ферари ги одложува големите надградби на своите болиди до шпанското Гран при

Ферари го одложи воведувањето на големи ажурирања на своите болиди пред трката за Големата награда на Шпанија.  Првично, Ферари требаше да тестира нова задна ...

Алфонсо се надева на барем една победа сезонава во Ф1

Возачот на екипата Астон Мартин, Фернандо Алонсо, изрази уверување дека сезонава може да дојде до победа во трките во Формула 1, истакнувајќи ја како најголема ...

Давидовски шеста сезона дел од ТЦР шампионатот

Виктор Давидовски ја вози шестата сезона во европското ТЦР првенство (TCR Europe), а годинава првите три трки од него се возат заедно со ТЦР Светската серија (TCR World ...

Давидовски jа стартуваше шестата сезона на Европското ТЦР првенство

Со настап на патеката Алгарве во близина на португалскиот град Портимао, македонскиот автомобилист Виктор Давидовски изминатиот викенд ја стартуваше својата ...

Новиот формат во Формула 1 за викенд со спринт и две квалификации дебитира на ГН на Азербејџан

Формула 1 на својата веб-страница објави дека првиот викенд со спринт и две квалификациски сесии ќе се одржи претстојниот викенд, од 28 до 30 април, на трката за ГН на ...

Хамилтон: Се гледам со Мерцедес до последните денови од мојот живот, како Стирлинг Мос

Луис Хамилтон сака да ги следи стапките на Сер Стирлинг Мос. Четирикратниот вицешампион во Ф1 и веројатно најголемиот возач во историјата, кој нема титула, беше ...