Авто-мото трки

Давидовски шеста сезона дел од ТЦР шампионатот

Виктор Давидовски ја вози шестата сезона во европското ТЦР првенство (TCR Europe), а годинава првите три трки од него се возат заедно со ТЦР Светската серија (TCR World ...

Давидовски jа стартуваше шестата сезона на Европското ТЦР првенство

Со настап на патеката Алгарве во близина на португалскиот град Портимао, македонскиот автомобилист Виктор Давидовски изминатиот викенд ја стартуваше својата ...

Новиот формат во Формула 1 за викенд со спринт и две квалификации дебитира на ГН на Азербејџан

Формула 1 на својата веб-страница објави дека првиот викенд со спринт и две квалификациски сесии ќе се одржи претстојниот викенд, од 28 до 30 април, на трката за ГН на ...

Хамилтон: Се гледам со Мерцедес до последните денови од мојот живот, како Стирлинг Мос

Луис Хамилтон сака да ги следи стапките на Сер Стирлинг Мос. Четирикратниот вицешампион во Ф1 и веројатно најголемиот возач во историјата, кој нема титула, беше ...

Мик Шумахер ќе биде резервен возач на Мекларен

Синот на легендарниот Михаел Шумахер, Мик, во новата сезона наместо тест возач на Мерцедес, сепак ќе има шанса како резервен во тимот на Мекларен.  Двата ...

Кинеското ГП откажано во 2023 година поради политиката на нулта толеранција за Ковид

Трката во Формула 1 за Големата награда на Кина ќе биде откажана четврта година по ред, јави „Би-би-си“. Последен пат Формула 1 трка се одржа во Шангај во 2019 ...

Најавена самоуправувачка „Хонда“ со вграден „Сони плејстејшн 5“

Јапонските компании „Сони“ и „Хонда“ размислуваат да вградат конзола „Плејстејшн 5“ во претстојниот нов електричен самоуправувачки автомобил ...

ФИА го одложи објавувањето на финансиските извештаи на тимовите во Формула 1 за 10 октомври

Меѓународната автомобилистичка федерација (ФИА) го одложи објавувањето на финансиските извештаи на тимовите во Формула 1 за понеделник, 10 октомври. Ова се должи ...

ВИДЕОЛОТАРИЈА КАСИНОС АВСТРИЈА СПОНЗОР НА МОТОЦИКЛИСТИЧКИ ШАМПИОН ХРИСТИЈАН БУЗАЛКОВСКИ

Видеолотарија Касинос Австрија со спонзорство од 2.500,00 евра го поддржа македонскиот мотоциклистички шампион Христијан Бузалковски за учество на БМУ Европскиот ...

Леклер: Ферари мора да се обиде да се врати на брзината што ја покажавме на почетокот на сезоната

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, по резултатите од холандското Гран при, призна дека тимот треба да се подобри, бидејќи сега на болидите на Скудерија почнува да им ...