Култура

Рисимкин во СТУДИО 10: Танц фест е платформа за афирмација на алтернативни кореографи

Годините се нижат а ние се трудиме да го одржиме нивото на фестивалот. Годинава ќе имаме одлична програма која ќе трае цел месец а започнува од 4 ...

Последен аплауз за доајенот на македонското глумиште Димче Мешковски

Беше единствен и неповторлив талент,во творечката биографија му се забележани над 100 одиграни улоги со над 6.000 изведби во различни жанрови. Денеска во драмскиот ...

„Студио 10“: За композицијата „Робертовата свита“ од македонската, а светски позната композиторка, Бете Илин

Опусот на композиторката Бете Илин опфаќа голем број вокални дела и инструментална музика. За своите дела е добитничка на повеќе награди. Нејзините композиции се ...

„Тетовирани импресии“ - ФДУ го чествува творештвото на Горан Стефановски

Факултетот за драмски уметности (ФДУ) – Скопје го слави творештвото на драмскиот автор Горан Стефановски со едномесечна мултимедијална програма насловена ...

Бесплатна изведба на „Само глас“ во МНТ по повод Светскиот ден на театарот

Македонскиот народен театар соопшти дека по повод Светскиот ден на театарот – 27 Март публиката ќе има можност бесплатно да ја гледа претставата „Само ...

Промоција на второто издание на „Среќата е глагол“ од Стефан Марковски

Во Скопје денеска ќе биде промовирано второто издание на „Среќата е глагол“ од Стефан Марковски. - По 10 години од првото издание на оваа книга го имаме и ...

Доделени наградите „Никола Младенов“

Тимот новинарки Сашка Цветковска, Елена Митревска Цуцковска и Маја Јовановска од Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ) ја добија наградата за Најдобра ...

Одлука за основање национална установа „Оркестар за џез музика“

Владата донесе Одлука за основање национална установа „Оркестар за џез музика во Република Северна Македонија“ - Скопје. Установата се очекува да создаде ...

„Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата за Влада Урошевиќ

Академик Влада Урошевиќ, македонски поет, прозен автор, критичар, есеист, антологичар, и преведуваче годинашен добитник на Златниот венец на Струшките вечери на ...

Почина актерскиот доајен Димче Мешковски

Сношти во Флорида, САД, каде што живееше долги години, почина познатиот македонски актер Димче Мешковски, на 77-годишна возраст.  Оствари улоги во многу ...