Култура

Доделени 25 награди на Златна бубамара

Шоуто кое е едно од најпопуларните во земјава секоја година минува со гостувања на музички ѕвезди од земјава и регионот, но и со уникатен хумор, најчесто на сметка ...

Отворање ликовна изложба „Кобалт Синергија“

Во изложбениот простор Галерија на Младинскиот културен центар, во Скопје, вечер ќе биде отворена изложбата со наслов „Кобалт Синергија“. Ќе бидат изложени ...

Отворање на изложбата „Дома пред да се стемни“ на Софија Чотирбок

Во Националнa галерија „Мала Станица”-Скопје вечерва ќе биде отворена изложбата „Дома пред да се стемни“ (Home Before Dark) на украинската уметница Софија ...

„Хармонија“ на Филхармонија со дела од Бернштајн, Гершвин и Гулда

Оркестарот на Македонската филхармонија вечер, со почеток во 20 часот, ќе одржи концерт на кој како солист ќе настапи српскиот виолончелист со интернационална ...

Јубилејни 50 години Театар „Чекори“ со премиера на престава по делото „Крај на играта"

По повод 50 години од основањето на Театар „Чекори“ и 80 годишнината од раѓањето на основачот Боре Ангеловски, на 25 февруари (недела) со почеток од 20 часот во ...

„Кобалт Синергија“

Во изложбениот простор Галерија МКЦ, на 23 Фебруари (петок) во 20:00 часот ќе биде отворена ликовна изложба со наслов „Кобалт Синергија“. На изложбата ќе бидат ...

Балетската претстава „Дамата со камелии“ вечерва во Националната опера и балет

На сцената на Националната опера и балет вечерва ќе биде изведена балетска претстава „Дамата со камелии“ работена по музиката на Џузепе Верди, а ...

Одбележување на Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Во амфитеатарот на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ – Скопје, денеска со почеток во 12 часот ќе биде одбележан Меѓународниот ден на ...

Претставата „Нора - Куќа за кукли“ на сцената на Битеф Театар во Белград

 На сцената на Битеф Театар во Белград вечер ќе биде изведена претставата „Нора - Куќа за кукли“ по текстот на Хедрик Ибзен а во режија на Теодора ...

Регионална конференција за вино

Во организација на Здружението „Вина од Македонија“ и Германското друштво за меѓународна соработка (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH), денеска во ...