Култура

Меѓународна недела на Филозофскиот факултет

Од денеска до четврток ќе се држи 6. Меѓународна недела на Филозофскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.  Темата на ...

Доделени наградите „БАФТА“: „Опенхајмер“ со седум златни маски од 13 номинации

Филмот на Кристофер Нолан „Опенхајмер“ минатата година беше едно од најгледаните филмки остварувања, а за неговиот квалитет зборуваат и наградите што ги ...

Направена првата селекција за наградата „Роман на годината“, избрани 19 романи

Жири-комисијата за наградата „Роман на годината“ за 2023 година што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко ...

„МакеДокс“ ќе промовира ВОД-платформа на Берлинскиот филмски фестивал

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“, во рамки на европскиот филмски маркет на Берлинскиот филмски фестивал, денеска ќе ја промовира новата ...

“Патина на љубовта”-  изложба на академскиот скулптор Синиша Новески

“Патина на љубовта” е насловот на изложба на на академскиот скулптор Синиша Новески која е во тек во галеријата Метаноја. Животот и љубовта како главен ...

Прилепскиот театар прославува 74 години од основањето

Прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“ денеска прославува 74 години од основањето. Во 1950 година, на 17 февруари, ансамблот ја изведе првата ...

Фестивал на современа македонска поп музика - Поп култура, наскоро и винил издание

Фестивал на современа македонска поп музика „Поп култура“ ќе се одржи вечер во 20:30 часот во едукативниот културен центар „Лабораториум“ во Скопје. На ...

Почнува мини-фестивалот „Саботи на светска музика“

Со концертот на неофолк бендот „Калата“ во „Јавна соба“ денеска започнува мини-фестивалот „Светско, а наше – Саботи на светска музика“. Со овој ...

Агенцијата за филм на Берлинале, првпат со штанд на Европскиот филмски маркет

Агенцијата за филм на Република Северна Македонија ќе биде присутна со свој штанд на Европскиот филмски маркет, кој се одржува од 15 до 21 февруари во рамки на ...

Промоција на „Синергија во времето“ од уметникот Страхил Петровски во Велес

„Синергија во времето“ е насловена публикацијата на визуелниот и мултимедијален уметник Страхил Петровски, која ќе биде промовира денеска во Ликовниот ...