Култура

„Нови енергии“ - изложба на ново примени членови во ДЛУМ

„Нови енергии“ е изложба на ново примени членови на Друштвото на ликовни уметници (ДЛУМ) која ќе биде отворена вечер во галеријата во Домот на Армијата во ...

Хитовите на Френк Синатра во изведба на Џон Илија Апелгрен и Национален џез оркестар

Во салата на Националната опера и балет (НОБ) вечер ќе се одржи концерт на кој ќе бидат изведени дел од познатите хитови на Френк Синатра во интепретација на ...

„Засекогаш во срцата“ традиционален концерт во чест на Тоше Проески со Камерен оркестар на Битола

НУ Центар за култура во соработка со НУ Камерен оркестар на Битола по шести пат го организираат концертот „Засекогаш во срцата“. Од НУ Камерен оркестар на ...

Лукаревски: Државата да изгради подобра стратегија за повторно да гледаме македонски филмови и серии како порано

Актерот Ѓокица Лукаревски смета дека орденот кој го доби од претседателот Стево Пендаровски е круна на неговото животно дело. Но, сепак додава дека државата не ...

Јубилеј – 60 години Музеј на современата уметност, колекција од над 5.300 уметнички дела

Пикасо, Хокни, Вазарели – уникатни бевременски уметнички дела во Музејот на современа уметност. Бастионот на уметноста одбележува 60 години јубилеј. Не само ...

„Палјачи“ во Националната опера и балет

Операта „Палјачи“ од италијанскиот композитор Руџеро Леонкавало вечер ќе биде изведена во Националната опера и балет. „Палјачи“ на нашата сцена ќе се ...

Промоција на книгата „Романија - Македонија, дипломатски разговори, средби и сеќавања (1996-2002)“ од амбасадорот Благој Зашов

Денеска беше промовирана книгата „Романија - Македонија, дипломатски разговори, средби и сеќавања (1996-2002)“ од амбасадорот Благој Зашов. Книгата е поделена во ...

Игор Џамбазов: Песните на татко ми Џамбаз се безвременски

Песните на татко ми Џамбаз се безвременски. Многубројни се делата на татко ми, но фестивалот златно славејче е најпознато, вели Игор Џамбазов, син на маестро ...

Промоција на книгата „Чичко маестро Џамбаз - во светот на децата“

Во Дебар Маало во Скопје денеска се одржа промоција на книгата „Чичко маестро Џамбаз - во светот на децата“ во Дебар Маало, посветена на композиторот и ...

Алек Болдвин се изјасни невин за убиство од небрежност

Глумецот Алек Болдвин се изјасни невин по обвиненијата за убиство од небрежност во пукањето на снимањето на филмот „'Рѓа“, во коешто снимателката Халина ...